"Nie mówimy z góry, że nie będziemy się stosowali do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE"

Polska
"Nie mówimy z góry, że nie będziemy się stosowali do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE"
Polsat News

- Nie mówimy z góry, że nie będziemy się stosowali do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. pytań prejudycjalnych wysłanych przez Sąd Najwyższy; zobaczymy jakie będą zalecenia TSUE i czy nie zagrażają one wymiarowi sprawiedliwości - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla "Sieci".

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

 

"Nie wiemy, kiedy Trybunał zajmie się tą sprawą"

 

SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Według SN, do czasu wydania orzeczenia przez TSUE prezydenta i Krajowa Rada Sądownictwa powinni wstrzymać się z czynnościami w procedurze dot. sędziów SN, którzy skończyli 65 lat.

 

Czaputowicz był pytany w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", czy Polska "uzna ewentualną decyzję" TSUE w tej sprawie.

 

- Nie wiemy, kiedy Trybunał zajmie się tą sprawą, jak do tego czasu będzie wyglądał nasz system sprawiedliwości, jak zaawansowane będzie uzupełnianie składu Sądu Najwyższego. Zobaczymy, jakie będzie orzeczenie i jakie będą wskazania dotyczące zmian. Na pewno nie mówimy z góry, że nie będziemy się stosowali do orzeczenia Trybunału, bo to jest element zobowiązań Polski - odparł szef MSZ.

 

"Polska nie powinna ulegać presji"

 

Dodał, że trzeba będzie też ocenić, czy zalecenia TSUE "nie zagrażają paraliżem" sądownictwa w Polsce. Według niego, unijny Trybunał powinien wziąć to pod uwagę przy wydawaniu orzeczenia.

 

- Bo przecież chyba nikomu w UE nie zależy na destabilizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości - oświadczył.

 

Zdaniem Czaputowicza w sporze z UE Polska nie powinna ulegać presji. - Powinniśmy prowadzić swoją politykę, dokończyć reformę sadownictwa, być aktywni na arenie międzynarodowej - podkreślił.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie