Jacek Sutryk kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia

Polska
Jacek Sutryk kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia
Wikimedia Commons/Jacek Sutryk

- Jacek Sutryk, obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu, będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia - poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej w stolicy Dolnego Śląska szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Lubnauer oceniła, że kandydat na prezydenta Wrocławia musi zadbać o poprawę jakości życia w mieście: o dobrą jakoś życia seniorów, dobrą edukację młodzieży i dzieci, czy dobrą jakość transportu miejskiego.

 

- Uważamy, że bardzo dobrym kandydatem, spełniającym wszystkie te kryteria, zapewniającym kontynuację tego, co było dobre we Wrocławiu - bo to miasto się pięknie rozwija - ale równocześnie proponującym zmiany we wszystkich tych obszarach, w których mieszkańcy oczekują tej zmiany, będzie Jacek Sutryk - mówiła Lubnauer.

 

Rezygnacja Michała Jarosa

 

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że Jacek Sutryk będzie w wyborach na prezydenta Wrocławia startował z list Koalicji Obywatelskiej, ale będzie wspierany także przez inne środowiska (m.in. SLD). - Inne środowiska dadzą to, co według mnie jest najważniejsze, żeby dla Wrocławia wybrać kandydata, który będzie ogniskował jak najszersze poparcie społeczne - podkreśliła.

 

- Wierzę w zwycięstwo, we Wrocławiu liczy się tylko zwycięstwo, jestem przekonana, że dokonaliśmy najlepszego możliwego wyboru - oświadczyła Lubnauer.

 

Podczas konferencji poseł Nowoczesnej Michał Jaros poinformował, że zrezygnował z kandydowania na prezydenta Wrocławia. - Dziś nadszedł czas, kiedy trzeba wspólnie walczyć o najważniejsze wartości: o demokrację, o wolność, o samorządy. To jest czas, kiedy musimy szukać rozwiązań, które pozwolą nam na realne zmiany we Wrocławiu - mieście, które kocham, które zasługuje na te zmiany - mówił Jaros.

 

Zdaniem posła Nowoczesnej, sytuacja polityczna wymaga od polityków opozycji szczególnej odpowiedzialności i poszukiwania kompromisu. - Dzisiaj musimy się łączyć, a nie dzielić. Dlatego jestem tutaj, dlatego jestem w Koalicji Obywatelskiej - podkreślił.

 

- W tym miejscu chcę powiedzieć: proszę głosować na Jacka Sutryka. Wierzę w to, że Jacek Sutryk zostanie jesienią tego roku prezydentem Wrocławia, a ja będę z nim w jego drużynie - oświadczył Jaros.

 

"To porozumienie sił prodemokratycznych"

 

Sutryk podkreślił, że zawiązanie porozumienie jest "wyjątkowe". - To porozumienie sił prodemokratycznych i sił myślących samorządowo - ludzi i środowisk, którym zależy na ochronie tego dobrego, co działo się we Wrocławiu przez ostatnie lata - mówił.

 

Dodał, że członkowie Koalicji Obywatelskiej oraz środowisko samorządowe, z którego się wywodzi, "bardzo podobnie myślą o Wrocławiu".

 

- Podobnie też rozumiemy te wyzwania, które stoją przed miastem. Stawiam też tezę, że każdy, kto przystąpi do jesiennych wyborów, będzie w bardzo podobny sposób o tych wyzwaniach mówił; to, co będzie nas różniło, to wiarygodność w późniejszej realizacji pewnych postulatów - mówił.

 

Dodał, że między środowiskiem, z którego się wywodzi, a członkami Koalicji Obywatelskiej, nie ma różnic politycznych czy ideologicznych. - Oczywiście to jest ten moment, w którym będziemy chcieli pewne rzeczy uwspólnić w sensie programowym - powiedział.

 

Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed przyszłym prezydentem stolicy Dolnego Śląska, Sutryk wymienił rozwój komunikacji zbiorowej i walkę ze smogiem, ale też politykę senioralną.

 

- Komunikacja zbiorowa to jest coś, co stanowi wyzwanie na najbliższą dekadę; poprawa komunikacji zbiorowej w mieście jest wysokonakładowa, ale rozwiązuje wiele innych problemów, w tym też częściowo kwestie smogu - mówił.

 

Koalicja Obywatelska we wszystkich powiatach Dolnego Śląska

 

Nowoczesna udzieliła poparcia w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska Jackowi Sutrykowi już w maju. Obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu jest związany z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Nowoczesna tworzy ze środowiskiem Dutkiewicza koalicję w Radzie Miejskiej Wrocławia.

 

W lipcu liderzy PO i Nowoczesnej ogłosili we Wrocławiu zamiar tworzenia Koalicji Obywatelskiej we wszystkich powiatach Dolnego Śląska, a także w ośmiu miastach prezydenckich. Porozumienie ma objąć m.in. wspólne listy do rady miasta Wrocławia oraz wystawienie wspólnego - wskazanego przez Nowoczesną - kandydata na prezydenta stolicy Dolnego Śląska. Wówczas też PO wycofało poparcie dla Kazimierza M. Ujazdowskiego, który był kandydatem tej partii na fotel prezydenta Wrocławia. W zeszły tygodniu Ujazdowski zrezygnował ze startu w wyborach.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie