Wynik aukcji Pride of Poland niewiele lepszy niż rok temu. Z 11 wystawionych koni sprzedano 6

Polska

Sześć koni za łączną kwotę 501 tys. euro sprzedano w niedzielę na 49. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Za najwyższą cenę 180 tys. euro sprzedana została siwa klacz Parmana ze stadniny w Michałowie. W ubiegłym roku także sprzedano sześć koni z 25 wystawionych na aukcji.

Podczas tegorocznej aukcji nie podano, skąd pochodzi nabywca najdroższej klaczy. Kupcy przyjechali m.in. z Arabii Saudyjskiej, Francji, Włoch. Konie kupowali także nabywcy z Polski.

 

Na aukcję wystawionych zostało początkowo 12 klaczy, ale jedna przed aukcją została wycofana. Podczas "Pride of Poland" licytowano 10 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz jedną z hodowli prywatnej. Sprzedane zostało trzy klacze z Michałowa, jedna z Białki, jedna z Janowa Podlaskiego i jedna z hodowli prywatnej.

 

Pięć koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych.

 

- To, że się wysoko cenimy, to dobrze świadczy. Nie będą nam zarzucać, że się wyprzedajemy - powiedziała dziennikarzom konsultant ds. hodowli w stadninie w Janowie Podlaskim prof. Krystyna Chmiel.

 

Jak dodała, nie można się każdego roku na aukcji spodziewać rekordowych cen. "Widać, że było zainteresowanie. (...) Trzeba wziąć poprawkę, że rynek koni arabskich na świecie się zasyca, zwłaszcza w sytuacji, gdy handluje się zarodkami i np. od jednej klaczy można tym sposobem uzyskać osiem źrebiąt" - zaznaczyła prof. Chmiel.

 

Przed właściwą aukcją przybyli na nią goście mogli licytować źrebię kuca szetlandzkiego - ogierka o imieniu Ursus. Prezes stadniny w Michałowie Maciej Grzechnik poinformował, że jest to dar państwowych stadnin, a dochód z licytacji ma być przeznaczony na pomoc rodzinie, która straciła dom na skutek pożaru. Ursusa wylicytował nabywca z Polski za 5,6 tys. euro.

 

Rekord w 2015 roku

 

W poniedziałek w Janowie Podlaskim odbędzie się Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawiono 20 koni - 19 klaczy i jednego ogiera. Podczas tej aukcji licytowane będą konie z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Jedna z oferowanych klaczy została wyhodowana w stadninie w Janowie Podlaskim, ale jej właścicielem jest stadnina prywatna.

 

W ubiegłym roku na aukcji "Pride of Poland" spośród wystawionych 24 klaczy i jednego ogiera, sprzedanych zostało sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została wyhodowana w Janowie Podlaskim siwa klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech. 19 koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych. Natomiast podczas aukcji Summer Sale sprzedanych zostało osiem z 29 wystawionych klaczy, za łączną kwotę 144 tys. euro. W kwietniu br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że ubiegłoroczne aukcje koni arabskich przyniosły ponad 1,6 mln zł zysku.

 

Polsat News

 
Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie.

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w niedzielę powołanie nowej Rady ds. koni, w skład której wejdą m.in. Jerzy Białobok (były prezes stadniny w Michałowie) i Anna Stojanowska (była główna specjalistka w ANR ds. hodowli czystej krwi arabskiej). Białobok i Stojanowska zostali zwolnieni w lutym 2016 r. przez b. ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie