"Pride of Poland" w najbliższą niedzielę. Na aukcji będzie wystawionych 12 klaczy

Polska
"Pride of Poland" w najbliższą niedzielę. Na aukcji będzie wystawionych 12 klaczy
Pixabay/CC0 Creative Commons/rihaij

Dwanaście klaczy będzie wystawionych na aukcji koni arabskich czystej krwi "Pride of Poland", która odbędzie się w niedzielę w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). To o połowę mniej niż na zeszłorocznej aukcji.

W katalogu zamieszczonym na stronie internetowej aukcji "Pride of Poland" zaprezentowanych jest 11 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz jedna z hodowli prywatnej. Na aukcję zostanie wystawiona m.in. siwa klacz Palanga z Michałowa, której ojcem jest ogier Ekstern, a matką - klacz Panika z tejże stadniny, siwa klacz Pilarosa wyhodowana w stadninie w Janowie Podlaskim (ojciec - ogier Al Adeed Al Shaqab z Kataru, matka - klacz Pilar z Janowa Podlaskiego), czy gniada klacz Bambina również z Janowa (ojciec - ogier Kahil Al Shaqab z Kataru, matka klacz Bellisa z Janowa).

 

Pokaz wszystkich koni oferowanych na aukcji odbędzie się w niedzielę o godz. 14. przed Stajnią Zegarową, a sama aukcja rozpocznie się o godz. 18.

 

Rękopis Rzewuskiego

 

Aukcję poprzedzi prezentacja - po raz pierwszy w Polsce - faksymile jednego z trzech tomów manuskryptu hrabiego Wacława Emira Rzewuskiego "Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales" (O koniach wschodnich pochodzących od ras arabskich). Kopia ta wydana została w jubilerskiej oprawie, ozdobionej szlachetnymi kamieniami i złotem. Była już ona prezentowana w kwietniu na 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi.

 

Rękopis Rzewuskiego - napisany w języku francuskim i bogato zilustrowany barwnymi rysunkami - powstał w latach 1821 -1831, po powrocie hrabiego z dwuletniej wyprawy do krajów arabskich. Obejmuje prawie 800 stronic w trzech tomach. Uznawany jest za unikatowe dzieło będące kompendium wiedzy na temat kultury i tradycji arabskiej oraz sztuki hodowli koni arabskich.

 

Dzień Otwarty

 

Przed aukcją stadnina w Janowie Podlaskim zaprasza publiczność - od godz. 13 - na Dzień Otwarty. W jego programie jest m.in. cykl pokazów jeździeckich, podczas których zaprezentują się Szwadron Kawalerii Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Teatr Konny Katarzyny Cygler, zespół woltyżerki UKS Volteo oraz Klub Patataj, który przygotuje spektakl „Koń w orężu polskim”. Według organizatorów, największą atrakcją będzie koncert zespołu TULIA, wykonującego m.in. folkowe wersje - z wykorzystaniem białych głosów, a także tradycyjnych instrumentów ludowych - różnych przebojów muzyki rozrywkowej.

 

W poniedziałek odbędzie się natomiast Letnia Aukcja Koni Arabskich - Summer Sale, na którą wystawiono 20 koni - 19 klaczy i jednego ogiera. Podczas tej aukcji licytowane będą konie z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a jedna z oferowanych klaczy została wyhodowana w stadninie w Janowie Podlaskim, ale jej właścicielem jest stadnina prywatna.

 

Trzy dni pokazu

 

Wstęp dla publiczności na Dzień Otwarty w Janowie Podlaskim jest bezpłatny, natomiast na obie aukcje - "Pride of Poland" oraz Summer Sale - wstęp będzie możliwy tylko za okazaniem zaproszenia.

 

W poprzednich latach aukcję "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim poprzedzał Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. W tym roku z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pokaz ten odbędzie się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie w dniach 10-12 sierpnia. Podczas trzech dni pokazu zaprezentowane będzie około stu koni z państwowych i prywatnych stadnin. Będą one oceniane - przez międzynarodowych sędziów - w różnych klasach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery. Najlepsze konie powalczą w niedzielę o tytuły Czempionów Polski.

 

W ubiegłym roku sprzedano sześć koni

 

W ubiegłym roku na aukcji "Pride of Poland" spośród wystawionych 24 klaczy i jednego ogiera, sprzedanych zostało sześć koni za łączną kwotę 410 tys. euro. Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została wyhodowana w Janowie Podlaskim siwa klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech. 19 koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych. Natomiast podczas aukcji Summer Sale sprzedanych zostało osiem z 29 wystawionych klaczy, za łączną kwotę 144 tys. euro. W kwietniu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że ubiegłoroczne aukcje koni arabskich przyniosły ponad 1,6 mln zł zysku.

 

Rekordowa kwota licytacji na "Pride of Poland" padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie