Radom postawi pomnik "Sofixów", pierwszych polskich butów na rzepa. Akcja "Piękniejsze Śródmieście"

Kultura
Radom postawi pomnik "Sofixów", pierwszych polskich butów na rzepa. Akcja "Piękniejsze Śródmieście"
Facebook.com/Sofix/Radosław Witkowski

Małe rzeźby z brązu w skali 1:1 przedstawiające m.in. legendarne maszyny do pisania i szycia "Łucznik", aparat telefoniczny z Radomskiej Wytwórni Telefonów, buty "Sofiksy" zostaną ustawione na ulicach Radomia - tak zdecydowali mieszkańcy miasta w budżecie obywatelskim. Odlewy wykona rzeźbiarz Sławomir Micek za niespełna 130 tys. zł.

"Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury" to projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

 

- Cieszę się, że radomianie mają takie ciekawe i nieszablonowe pomysły na upiększanie naszej wspólnej przestrzeni miejskiej - napisał prezydent Radosław Witkowski.

 

W jego ramach jeszcze w tym roku w centrum Radomia umieszczonych zostanie czternaście małych form rzeźbiarskich.

 

Będą to odlewy m.in. maszyn do szycia i pisania - popularnych "Łuczników", produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych. Będzie też aparat telefoniczny, jaki przed laty produkowały Radomskie Zakłady Telefonów, a także rzeźba przedstawiającą kultowe buty "Sofiks" - pierwsze polskie obuwie sportowe na rzepy, produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia.

 

Zdaniem wiceprezydenta Radomia Konrada Frysztaka, pomysł, który zostanie zrealizowany, spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

 

- Do zbierania eksponatów niezbędnych do wykonania odlewów włączyło się wiele środowisk. Część przedmiotów pozyskaliśmy od lokalnych rekonstruktorów, część udostępniły nam osoby prywatne, nawet z odległych zakątków kraju - stwierdził Frysztak.

 

Odlewy, w skali jeden do jednego wykona rzeźbiarz Sławomir Micek, który jest autorem m.in. stoliczka Gombrowicza ustawionego na Placu Konstytucji 3 Maja. Koszt przedsięwzięcia to niespełna 130 tys. zł.

 

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu wykonane zostanie m.in. całoroczne lodowisko. Sfinansowane zostaną również przejazdy osób niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne oraz zakup karetki pogotowia z nowoczesnym wyposażeniem.

 

Powstanie też "Retropedia dla Radomia", będąca internetowym źródłem wiedzy o historii i zabytkach tego miasta. Informacje o zabytku uzyskuje się skanując kod QR z tabliczki na danym budynku.

 

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie