Dawno niewystawiane dzieła Chełmońskiego i Weissa w muzeum w Radomiu

Kultura
Dawno niewystawiane dzieła Chełmońskiego i Weissa w muzeum w Radomiu
Muzeum im. Jacka Malczewskiego/Facebook.com

Ponad 30 dawno niepokazywanych obrazów można oglądać w "Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Z muzealnych magazynów na stałą ekspozycję trafiły m.in. prace Józefa Chełmońskiego i Wojciecha Weissa.

"Galeria…" liczy obecnie w sumie 57 prac. Przy okazji zakończonego niedawno remontu w muzeum, zmieniono dotychczasowy kształt wystawy ukazującej malarstwo polskie XIX i początku XX wieku.

 

- Obecne ujęcie problemowo-tematyczne ukazuje nam przejście stylowe od tradycyjnego malarstwa XIX-wiecznego m.in. Józefa Chełmońskiego, poprzez pejzaże i sceny rodzajowe oraz portrety, po formistyczne ujęcia Zbigniewa Pronaszki i Rafała Malczewskiego - powiedziała Magdalena Nosowska z działu sztuki dawnej radomskiego muzeum.

 

Na wystawie można zobaczyć m.in. dawno niepokazywane w Radomiu dwa obrazy Józefa Chełmońskiego "Orka" i "Stajnia w Konarach", reprezentujące malarstwo tzw. szkoły monachijskiej.

 

Wśród prezentowanych prac jest także "Pejzaż wieczorny" twórcy tzw. krakowskiej szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego oraz "Południe" - ekspresjonistyczne ujęcie sadu - pędzla Wojciecha Weissa.

 

Formistyczną awangardę lat międzywojennych reprezentuje z kolei m.in. "Portret żony" Zbigniewa Pronaszki.

 

Stała ekspozycja dzieł Malczewskiego

 

Ważnym elementem działalności ekspozycyjnej radomskiego muzeum, obok "Galerii..." i wystaw czasowych, jest także stała ekspozycja dzieł Jacka Malczewskiego. Na kolekcję prac wybitnego polskiego symbolisty w muzeum w Radomiu składa się m.in. ponad 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, 52 rysunki i 2 szkicowniki.

 

W radomskim muzeum można zwiedzić także m.in. gabinet profesora Leszka Kołakowskiego, czyli wystawę, na której znajdują się pamiątki po urodzonym w Radomiu wybitnym filozofie. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie