39 cywilów, w tym 12 dzieci, zginęło w wyniku wybuchu składu broni w Syrii

Świat
39 cywilów, w tym 12 dzieci, zginęło w wyniku wybuchu składu broni w Syrii
PAP/EPA/ATEF SAFADI

Przyczyny wybuchu składu broni w miejscowości Sarmada w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii, który spowodował zawalenie się dwóch budynków, nie są na razie znane - podało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, organizacja z siedzibą w Londynie swe informacje opiera na rozległej siatce informatorów na miejscu w Syrii. W wybuchu zginęło co najmniej 39 cywilów, w tym 12 dzieci.

"Liczba zabitych wzrosła po odkryciu nowych ofiar pod gruzami" - sprecyzowało Obserwatorium, które początkowo informowało o 12 zabitych i kilkudziesięciu zaginionych.


Ratownicy z organizacji pomocowej Białe Hełmy, która ratuje rannych w ogarniętej wojną Syrii na terenach kontrolowanych przez rebeliantów, pośpieszyli na miejsce eksplozji, gdzie pod gruzami szukali ocalałych - informuje agencja AFP.

 

Większość ofiar to członkowie rodzin bojowników HTS


Według dyrektora Obserwatorium Ramiego Abdela Rahmana magazyn z bronią znajdował się w budynku mieszkalnym w Sarmadzie. Budynek należał do handlarza bronią pracującego dla Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), zbrojnego ugrupowania dżihadystycznego utworzonego przez dawną syryjską filię Al-Kaidy, która kontroluje większość prowincji Idlib - dodał.


Większość ofiar eksplozji to członkowie rodzin bojowników HTS - sprecyzował szef Obserwatorium.


Muhafaza (prowincja) Idlib jest jedną z ostatnich w Syrii, które pozostają jeszcze poza kontrolą reżimu w Damaszku. Prezydent Syrii Baszar el-Asad ostrzegł, że odbicie tego regionu jest jednym z jego głównych celów.

 

60 proc. terytorium prowincji znajduje się pod kontrolą HTS


Prowincja Idlib, zdobyta przez siły opozycji w 2015 roku, jest całkowicie otoczona terytoriami przejętymi z powrotem przez reżim. Około 60 proc. terytorium tej prowincji znajduje się pod kontrolą HTS; reszta jest opanowana przez różne grupy rebelianckie. Są tu również obecne uśpione komórki rywalizującej z pozostałymi rebeliantami dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), które przyznają się do zabójstw i zamachów.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie