Syryjskie Siły Demokratyczne proponują IS wymianę jeńców na druzyjskie kobiety i dzieci

Świat
Syryjskie Siły Demokratyczne proponują IS wymianę jeńców na druzyjskie kobiety i dzieci
PAP/EPA/Atef Safadi
Syryjczycy uciekają przed walkami między reżimem Asada a Państwem Islamskim. Zdj. ilustracyjne

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zaproponowały wymianę przetrzymywanych u siebie jeńców z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) na ponad 30 druzyjskich kobiet i dzieci porwanych przez IS w muhafazie As-Suwajda na południu Syrii. Tzw. Państwo Islamskie groziło egzekucją uprowadzonych.

SDF, które odegrały główną rolę w walkach z IS w Syrii i zajęły większość terenów kontrolowanych przez tę organizację, przetrzymuje około 600 jeńców IS, a także kilkuset członków ich rodzin.

 

W niedzielnym oświadczeniu SDF, które jest koalicją zdominowaną przez syryjskich Kurdów i kontroluje większość północnej i wschodniej Syrii, zadeklarowano też gotowość do obrony społeczności druzyjskiej w Syrii. "Jesteśmy gotowi wysłać tam nasze oddziały, by wyzwolić ich od terroryzmu" - napisano.

 

Oświadczenie SDF zostało wydane niespełna dwa tygodnie po negocjacjach między politycznym skrzydłem tej koalicji a władzami w Damaszku. Dotyczyły one ewentualnego porozumienia w sprawie przyszłości terenów kontrolowanych w Syrii przez SDF.

 

Zdaniem ekspertów jest to gest dobrej woli ze strony SDF, który ma pomóc w dalszych negocjacjach. SDF, które na kontrolowanych przez siebie terenach wprowadziły system polityczny oparty na równouprawnieniu wszystkich grup religijnych i politycznych, chce również w ten sposób zdobyć zaufanie społeczności druzyjskiej w Syrii. Syryjscy Druzowie od początku wojny domowej popierali reżim Baszara el-Asada i piastują wiele wysokich stanowisk w armii.

 

Władze syryjskie nie zgodziły się na okup

 

Druzyjskie kobiety i dzieci zostały porwane w trakcie ataku terrorystycznego przeprowadzonego 25 lipca w muhafazie As-Suwajda i są przetrzymywane w pustynnej enklawie IS we wschodniej Syrii, na pograniczu muhafaz Hims i Dajr az-Zaur.

 

IS groziło egzekucją uprowadzonych, żądając od armii syryjskiej przerwania natarcia na tereny doliny Jarmuk w muhafazie Dera, kontrolowane przez związane z IS oddziały organizacji Dżaisz Chaled bin Walid.

 

Gdy 31 lipca armia zdobyła te tereny, pojawiły się informacje o porozumieniu między nią a IS w sprawie uwolnienia porwanych. Ostatecznie IS odrzuciło propozycję wymiany porwanych na ponad 200 jeńców IS schwytanych w dolinie Jarmuk i zażądało dodatkowo okupu, na którego zapłatę nie zgodziły się władze syryjskie.

 

Druzowie to mniejszość religijna powstała w XI wieku i wywodząca się z ismaelickiej gałęzi szyizmu. Odgrywają oni również istotną rolę polityczną w Libanie i Izraelu.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie