"Rozpatrzymy prośbę matki Sencowa o jego ułaskawienie"

Świat
"Rozpatrzymy prośbę matki Sencowa o jego ułaskawienie"
Wiki Commons/Antonymon/CC BY-SA 4.0

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zapowiedział w piątek, że Kreml rozpatrzy prośbę matki ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa o ułaskawienie syna, gdy apel ten - w piątek opublikowany przez media - trafi do administracji Władimira Putina.

- Apel matki Sencowa będzie rozpatrzony, ale nie mogę podać terminu - powiedział Pieskow na codziennym briefingu dla prasy. Wskazał także, że "przypadki ułaskawienia na podstawie wniosku matki nie są zapisane w prawie" rosyjskim.

 

O apelu dowiedział się z mediów

 

Rzecznik prezydenta Rosji powiedział także, że o apelu Ludmiły Sencowej dowiedział się z publikacji w mediach i że ta prośba nie jest traktowana jako oficjalny wniosek o ułaskawienie.

 

Apel matki Sencowa opublikowało niezależne radio Echo Moskwy. List do Putina zawiera prośbę do prezydenta Rosji, by "okazał miłosierdzie" i "nie niszczył życia" skazanego reżysera.

 

Przyjaciel Sencowa, reżyser Aleksiej Miedwiediew, powiedział Echu Moskwy, że na razie prośby nie udało się dostarczyć adresatowi i że egzemplarze listu przekazał adwokatom Sencowa.

 

"Wyrok na podstawie sfingowanych dowodów"

 

Wcześniej prośbę o ułaskawienie reżysera ze względów humanitarnych skierował do władz Rosji sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Wówczas Pieskow oceniał, że list ten nie może stanowić podstawy do ułaskawienia. W szczególności powołał się na określoną w prawie rosyjskim procedurę, zgodnie z którą ułaskawienie następuje na podstawie prośby samego skazanego.

 

Niezależne media rosyjskie oceniają jednak, że istnieją przypadki, gdy szef państwa może ułaskawić osobę, która o to się nie zwracała i nie przyznała się do winy.

 

Pochodzący z zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu Sencow został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

 

Sencow od połowy maja prowadzi w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy bezterminowy strajk głodowy. W piątek reżyser kończy 42 lata.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze