Wiceprzewodniczący KRS pisze do Gersdorf tytułując ją "Pierwszym Prezesem SN"

Polska
Wiceprzewodniczący KRS pisze do Gersdorf tytułując ją "Pierwszym Prezesem SN"
Polsat News

"Pani prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego" - tak zaadresowane pismo wysłał 2 sierpnia wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Wiesław Johann. "W KRS uznają jednak, że I Prezesem SN jest prof. Gersdorf?" - zapytał na Twitterze dziennikarz "Rz" Wojciech Tumidalski, który opublikował zdjęcie koperty. Jak dodał, "pan sędzia twierdzi, że to oczywista pomyłka".

Sędzia Johann wysłał pismo do Sądu Najwyższego w sprawie formalnej 2 sierpnia.

 

 

 

 

Zdaniem posła Nowoczesnej Piotra Misiły, "sędzia Johann chce mieć ciastko i zjeść ciastko". "Tak się nie da Panie sędzio, choć cieszą resztki przyzwoitości, które próbuje Pan z siebie wykrzesać. No chyba, że to tylko poczucie win" - napisał na Twitterze Misiło, udostępniając zdjęcie.

 

Pocztówki z życzeniami od sędziów 

 

Sędziowie rozpoczęli akcję wsparcia prof. Gersdorf. Wysyłają do niej pocztówki  z życzeniami, aby pozostała I prezesem Sądu Najwyższego do końca kadencji, czyli do 2020 r.

 

"Nie można ustawą skrócić kadencji konstytucyjnego organu"


Według znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, w tym pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.


Jak podkreśla prof. Gersdorf oraz część - także międzynarodowego - środowiska sędziowskiego, zgodnie z Konstytucją RP I prezes SN jest powoływany na sześcioletnią kadencję, której nie można skrócić żadną ustawą.


Jednak według Kancelarii Prezydenta i Krajowej Rady Sądownictwa, "Gersdorf jest byłą I prezes SN", a pracami Sądu Najwyższego kieruje najstarszy stażem sędzia, czyli Józef Iwulski, który z kolei nie uzyskał pozytywnej opinii KRS do dalszego orzekania.


Spór rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE


Sąd Najwyższy w poniedziałek wysłał do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań prejudycjalnych dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.


SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

 

Według SN, do czasu orzeczenia TSUE, KRS i prezydent powinni powstrzymać się od dalszych czynności w procedurze dot. sędziów SN, którzy skończyli 65 lat.

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie