Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami przez SMS. Po raz pierwszy w historii

Technologie
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami przez SMS. Po raz pierwszy w historii
pixabay/CC0

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które są zapowiadane na piątek. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostaną na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

"Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe" - tak brzmi komunikat sformułowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Został on przesłany do operatorów sieci komórkowych, a następnie w ramach programu AlertRCB zostanie przesłany SMS-em do osób przebywających w województwach objętych zagrożeniem. W piątek powinni go otrzymać mieszkańcy z podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. "To pierwszy SMS w ramach alertu RCB" - czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

- SMS został wysłany ze względu na prognozowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zjawiska pogodowe bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu - powiedziała Bożena Wysocka z RCB.

 

polsatnews.pl

 

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem do 115 km/h oraz intensywnymi opadami deszczu, a miejscami gradu.

 

Pilotażowy program AlertRCB wystartował na początku lipca i jego założeniem jest ostrzeganie abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących się na obszarze objętym zagrożeniem.

 

Obecnie SMS otrzymują osoby przebywające na terenie całego województwa, ale docelowo od grudnia 2018, kiedy program ruszy oficjalnie - ma być to zawężone do poziomu powiatu. RCB korzystać będzie z niego tylko w sytuacjach wyjątkowych. By otrzymywać alert nie trzeba się nigdzie zapisywać. Nie można się także z niego wypisać.

 

PAP

jm/luq/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie