Zamiast upałów - burze z gradem. "Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności"

Polska

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla ośmiu województw. W niedzielę nie będzie zagrożenia upałami. Zamiast tego możliwe są gwałtowne nawałnice w połowie kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odradza wychodzenie z domu w czasie burzy. Nie należy wtedy pływać, stać pod drzewem, ani przebywać na szczycie. Autem lepiej zjechać na parking z dala od konarów.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewidziane są warunki sprzyjające wystąpieniu "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

 

Burze i nawałnice w połowie kraju 

 

Niepokojące prognozy opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim (z wyłączeniem powiatów wschodnich), podlaskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim oraz opolskim.

 

Jak być bezpiecznym w czasie burzy przypomina we wcześniejszych komunikatach na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Nie wychodzić, nie pływać

 

RCB informuje, że we wspomnianych okolicznościach nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów.

 

Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Pływacy powinni natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

 

PAP

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie