Gwałtowne burze nad Polską. W Sokołowie Podlaskim zginął mężczyzna

Polska

- W wyniku intensywnych opadów deszczu, burz w miejscowości Sokołów Podlaski (woj. mazowieckie) wezbrała rzeka Cetynia. Woda najprawdopodobniej porwała mężczyznę, który niestety utonął - poinformował Polsat News Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Straż Pożarnej.

Przez Polskę przechodzą dziś gwałtowne burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia. To najwyższe dotyczy niektórych powiatów w województwach małopolskim i świętokrzyskim. Tylko do godziny 20:00 straż pożarna w całym kraju interweniowała prawie 600 razy. Najczęściej na Mazowszu. 

 

Front przemieszcza się na wschód. Uszkodził kilka dachów, głównie w powiecie węgrowskim.

 

- Najwięcej zgłoszeń mamy w południowych powiatach woj. mazowieckiego, w pasie od Radomia, przez Garwolin, Węgrów i Sokołów Podlaski - przekazał Kierzkowski.

 

Strażacy wypompowują wodę z zalanych posesji, usuwają gałęzie i drzewa, które tarasują drogi i chodniki.

 

Dwa pożary

 

W powiecie radomskim w związku z burzą strażacy odebrali 60 zgłoszeń. Jak poinformował rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Konrad Neska, wichura uszkodziła dach budynku przy ul. Grota-Roweckiego; nikomu nic się nie stało. Do dwóch pożarów doszło w dwóch miejscowościach w pow. radomskim. Od wyładowań atmosferycznych zapaliły się opuszczony dom i stodoła.

 

Większość zgłoszeń w powiecie radomskim dotyczyła jednak zalanych ulic, posesji i piwnic oraz złamanych konarów drzew, które spadły na drogi i uniemożliwiają przejazd.

 

W piątek po południu przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w ramach pilotażowego programu AlertRCB wysłało na telefony komórkowe osób przebywających na zagrożonym terenie specjalny komunikat SMS.

 

Komunikat o treści: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe" otrzymały osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach.

 

W cały kraju bez prądu jest około 9 tys. odbiorców, najwięcej na Podlasiu - 6,3 tys.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie