Mucha: projekt ws. zmiany ordynacji do Parlamentu Europejskiego nie był konsultowany z prezydentem

Polska

- To jest projekt poselski, wnioskodawcy nie spotykali się z prezydentem, nie przedstawiali żadnych wyjaśnień - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, Andrzej Duda zastanawia się, czy przyjęta przez Senat nowelizacja zmieniająca ordynację wyborczą do PE "to najlepsza droga". Do 17 sierpnia prezydent podejmie decyzję ws. noweli.

Senat przyjął pod koniec lipca bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego, według której w wyborach do PE każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Teraz nowela czeka na decyzję prezydenta.

 

- Mamy termin 21 dni, czyli do 17 sierpnia i do tego czasu będzie decyzja prezydenta. Prezydent wyraźnie powiedział, że te wątpliwości ws. ordynacji trzeba ze szczególnym rozmysłem rozważyć - powiedział Paweł Mucha.

 

"Poważne wątpliwości"

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami ugrupowań politycznych: Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej, którzy skierowali do Andrzeja Dudy list z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

 

- Prezydent będzie wysłuchiwał argumentów bezpośrednio. Mamy sytuację taką, że ostateczna decyzja zapadnie nie później niż do przyszłego piątku. Ale nie uprzedzałbym (faktów). Ten wywiad jest wskazaniem takim, że prezydent mówi wyraźnie: skłaniam się do wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy, ale nie mówi jeszcze o podjętej decyzji, tylko o poważnych wątpliwościach - powiedział Mucha.

 

"Żadnej ustawki w tej sprawie nie ma"

 

Na pytanie o to, że pojawia się opinia, że doszło o "ustawki" między PiS a prezydentem w sprawie noweli ordynacji do europarlamentu, Mucha odparł, że niezależnie od tego, jaką prezydent podejmie decyzje - czy podpisać ustawę, czy ją zawetować, czy też skierować do Trybunału Konstytucyjnego - "zawsze część opozycji, a za tą częścią opozycji część opinii publicznej, będzie uważała, że jest źle". - Natomiast prezydent kieruje się interesem publicznym. To jest sprawa poważna, żadnej "ustawki" w tej sprawie nie ma - powiedział Mucha.

 

Wszystkie odcinki programu Wydarzenia i Opinie można zobaczyć tutaj.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie