Paweł Mucha o decyzji Senatu: nie mam przekonania, że to porażka prezydenta

Polska
Paweł Mucha o decyzji Senatu: nie mam przekonania, że to porażka prezydenta
PAP/Jakub Kamiński

- Nie mam przekonania, że odrzucenie wniosku o referendum przez Senat to porażka prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, jeszcze jest za wcześnie, aby rozstrzygnąć, czy będzie kolejny wniosek ws. referendum.

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji.

 

Paweł Mucha został zapytany przez dziennikarzy w Senacie tuż po głosowaniu, czy czuje się rozczarowany i czy to głosowanie można odbierać jako porażkę prezydenta Andrzeja Dudy. - Nie mam przekonania, że to porażka pana prezydenta" - odpowiedział. "Pan prezydent przedstawił inicjatywę, która, w moim przekonaniu, cieszy się poparciem społecznym, która była bardzo pozytywnie odbierana przez społeczeństwo - powiedział Mucha.

 

Jak zaznaczył, mamy taką określoną w konstytucji procedurę współdecydowania Senatu ws zarządzenia referendum przez prezydenta.

 

- Prezydent chciał referendum, senatorowie uznali z różnych względów, że to referendum się nie odbędzie w zaproponowanym terminie, no i mamy sytuację taką, że pozostaje niewiadoma, co do tych odpowiedzi, których by udzielali Polacy, więc ja tego absolutnie nie postrzegam w kategoriach porażki pana prezydenta, bo pan prezydent zachował się zgodnie z wolą społeczeństwa, zgodnie z wolą narodu. Ja jestem przekonany, że społeczeństwo pozytywnie odnosi się do tego, że prezydent chciał pytać Polaków o najważniejsze sprawy, sprawy konstytucyjne, natomiast jest rzeczą Senatu i decyzją wysokiej izby, że rozstrzygnął to w sposób negatywny - mówił Mucha.

 

"Będziemy rozmawiać z PiS"

 

Ocenił, że Polacy mogą być rozczarowani postawą senatorów. Podkreślił, że on do decyzji Senatu ma stosunek krytyczny, bo nie dano suwerenowi możliwości wypowiedzenia się w sprawie zmian w konstytucji.

 

Mucha zapytany, czy będzie drugi wniosek ws referendum, odpowiedział, że "za wcześnie, żeby to rozstrzygnąć". - Sytuacja wymaga przeanalizowania. Jeżeli będą jakieś decyzje przez pana prezydenta podjęte, to będziemy niezwłocznie państwa informować - powiedział dziennikarzom prezydencki minister.

 

- Będziemy rozmawiać z Prawem i Sprawiedliwością o przyczynach takiego rozstrzygnięcia. Ja jestem przekonany, że w dziele naprawy Rzeczpospolitej jest jeszcze wiele do zrobienia - powiedział Mucha.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze