Rozpoczęły się eksperymentalne szczepienia przeciwko wirusowi Eboli

Świat
Rozpoczęły się eksperymentalne szczepienia przeciwko wirusowi Eboli
Polsat News

W Demokratycznej Republice Konga rozpoczęło się w środę podawanie eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Eboli - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Nawrót epidemii w tym kraju nastąpił tydzień temu.

Epidemia rozprzestrzenia się w prowincjach Północne Kiwu oraz Ituri, gdzie ze stolicy Kinszasy dotarło już 3000 szczepionek.

 

Pomoc dla narażonych na infekcję

 

Jako pierwsze zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem, czyli pracownicy służby zdrowia w mieście Beni, które ma 680 tysięcy mieszkańców. Pierwszego dnia szczepionka ma być podana 40 osobom.

 

O nawrocie epidemii Eboli władze DRK poinformowały siedem dni temu, tydzień po tym, gdy ogłoszono koniec walki z poprzednią epidemią. Nawiedziła ona ten kraj pod koniec maja, a walka nią trwała ok. miesiąca. W tym czasie zmarły 33 osoby, natomiast eksperymentalną szczepionkę podano ponad 3300 osobom.

 

Jedenasty wybuch epidemii w tym kraju

 

W minionym tygodniu na ebolę zmarło dziewięć osób. Ministerstwo zdrowia DRK otrzymało jeszcze sygnały o 43 przypadkach zachorowań na ebolę, z których 16 zostało potwierdzonych, a 27 nadal jest monitorowanych. Dodatkowo istnieje 46 przypadków, w których podejrzewa się zachorowanie na gorączkę krwiotoczną.

 

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

 

Obecny wybuch epidemii Eboli w DRK jest już jedenastym w tym kraju od 1976 roku, gdy śmiercionośny wirus został odkryty.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie