Profesorowie prawa z całego świata przeciw odwołaniu Gersdorf. "Polityczny, niekonstytucyjny akt"

Polska
Profesorowie prawa z całego świata przeciw odwołaniu Gersdorf. "Polityczny, niekonstytucyjny akt"
Polsat News

"Stanowczo uważamy, że prof. Małgorzata Gersdorf jest jedyną osobą uprawnioną do bycia Pierwszą Prezes SN aż do 30 kwietnia 2020 roku, kiedy kończy się jej określona polską konstytucją kadencja" - głosi list otwarty 20 profesorów prawa niemal z całego świata.

Krótki, czterooakapitowy list, opublikował po angielsku instytut badawczy Center for Global Constitutionalism (Centrum Globalnego Konstytucjonalizmu) na stronie verfassungsblog.de.

 

"My, niżej podpisani, dowiedzieliśmy się, że 6-letnia kadencja Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Polski prof. Małgorzaty Gersdorf, gwarantowana konstytucyjnie, został skrócona na podstawie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, przyjętej przez polski parlament i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 26 lipca" - tak zaczęli swój list prawnicy.

 

Jak wyjaśnili, rozumieją, dlaczego Gersdorf "tak energicznie protestuje przeciw niekonstytucyjnemu aktowi zmuszającemu ja do przejścia na emeryturę w połowie kadencji".

 

"Takie działanie o charakterze politycznym jest nie tylko sprzeczne z wyraźnym postanowieniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 183 ust. 3), ale stanowi również rażące naruszenie europejskich standardów dotyczących niezawisłości sądów, które polskie władze są zobowiązane przestrzegać" - uzasadnili.

 

"Moja kadencja trwa do 2020 roku"

 

Według PiS, po uchwaleniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, prof. Małgorzata Gersdorf po ukończeniu 65. roku życia jest sędzią w stanie spoczynku.

 

Zgodnie z art. 183 ust. 3 konstytucji, który mówi: "Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego", kadencja Gersdorf wygasa 30 kwietnia 2020 roku.

 

"Moja kadencja trwa do 2020 roku, nie może zostać skrócona ustawą" - napisała prof. Małgorzata Gersdorf do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

verfassungsblog.de, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie