Lasy Państwowe kupiły kilkanaście elektrycznych BMW. Koszt jednego to ok. 160 tys. zł

Moto
Lasy Państwowe kupiły kilkanaście elektrycznych BMW. Koszt jednego to ok. 160 tys. zł
Flickr.com/mariordo59/CC BY-SA 2.0

Zakład Usługowo-Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi rozstrzygnął przetarg na dostawę 15 aut elektrycznych. Wybrano osobowe BMW i3. Na wszystkie auta Lasy Państwowe wydadzą niemal 2,48 mln złotych.

Oferty na dostawę aut złożyły dwie firmy: Bońkowscy Spółka z o.o. ze Szczecina oraz Auto Handel Centrum Krotoski-Cichy sp.j. z Wysogotowa. Lasy Państwowe wybrały pierwszego dostawcę, choć zaproponował cenę wyższą o prawie 70 tys. zł.

 

Koszt dostarczenia aut nie był jedynym kryterium. Lasy Państwowe oceniały też m.in. moc ładowarki pokładowej i serwis pogwarancyjny.

 

BMW i3 wyposażone jest w akumulatory litowo-jonowe. Według informacji na stronie producenta, zasięg elektryczny samochodu wynosi do 160 km.

 

"Zakup pozwoli na skuteczniejszą realizację działań"

 

Auta elektryczne kupiono w związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie 22 lutego. Według przepisów, obowiązek korzystania z pojazdów elektrycznych obejmuje naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz jednostki samorządu terytorialnego.

 

- Jako instytucja szczególnie wrażliwa na kwestie ochrony środowiska, uważamy, że zakup cichych, zeroemisyjnych samochodów pozwoli nam na skuteczniejszą realizację naszych działań - powiedział portalowi orpa.pl Jerzy Fijas, manager Projektu Energetycznego Lasów Państwowych. Dodał, że LP w przyszłości nie wykluczają uzupełnienia floty o kolejne pojazdy elektryczne.

 

"Samochody te nie nadają się do pracy w lesie, ale za to są doskonałe do komfortowego przemieszczania się leśnych biurokratów w miastach" - komentuje zakup zakup administrator fanpage'a "Nasze Lasy" na Facebooku.

 

 

"Dla każdego dyrektora regionalnego po jednym"

 

Na wpis niemal natychmiast zareagowali internauci.

 

"Jak to się nie nadają do pracy w lesie?? LP położyły już tyle asfaltu na leśnych drogach, że mogą sobie śmigać pośród drzew takimi zabawkami. Kto szlachcie zabroni" - napisał jeden z komentujących. Inny dodał: "dla każdego dyrektora regionalnego po jednym". Kolejny z kolei zauważył, że "samochody elektryczne nie będą ekologiczne póki prąd nie jest produkowany ekologicznie".

 

Auta zostaną dostarczone najprawdopodobniej we wrześniu. Według portalu orpa.pl, Lasy Państwowe zamierzają ogłosić kolejny przetarg, tym razem na zakup dedykowanych stacji ładowania.

 

W związku z rozstrzygnięciem przetargu, zadaliśmy kilka pytań rzeczniczce Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi:

 

1. Jakie będzie przeznaczenie aut? Czy samochody będą służyły leśnikom do poruszania się po lasach? Jeżeli tak, to czy wybrane auta są odpowiednie do jazdy po terenach leśnych?

 

2. Czy auta będą wykorzystywane przez kadrę kierowniczą Zakładu Usługowo-Produkcyjnego Lasów Państwowych w Łodzi?

 

3. Czy auta będą udostępniane innym jednostkom działającym w ramach Lasów Państwowych?

 

4. Samochody mają zostać dostarczone we wrześniu, natomiast z informacji medialnych wynika, że Lasy Państwowe dopiero zamierzają ogłosić kolejny przetarg – na zakup dedykowanych stacji ładowania, zwiększających użytkowość samochodów elektrycznych. Jak do tego czasu LP zamierzają rozwiązać problem ładowania aut?

 

Czekamy na odpowiedź. 

 

polsatnews.pl, orpa.pl

luq/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie