Dalsze rewizje w redakcji TUT.by. Są nowe zatrzymania

Świat
Dalsze rewizje w redakcji TUT.by. Są nowe zatrzymania
WikimediaCommons/Homoatrox/CC BY-SA 4.0

Białoruska milicja kontynuuje rozpoczęte we wtorek rewizje w pomieszczeniach należących do TUT.by - poinformował w środę ten niezależny portal. TUT.by pisze też o kolejnych zatrzymaniach swoich redaktorów.

Z kolei Radio Swaboda przekazało informację o zatrzymaniu czworga dziennikarzy portalu Realt.by, którzy mają zostać przesłuchani.

"Rewizja w redakcji TUT.by zakończyła się, ale trwają przeszukania w innych oddziałach firmy" - poinformowała redakcja TUT.by, największego białoruskiego niezależnego portalu informacyjnego, który jest również właścicielem serwisu hostingowego i administratora domen - Hoster.by.

W środę rano do mińskiego mieszkania dziennikarza freelancera Pauluka Bykouskiego przybyli śledczy. Funkcjonariusze przedstawili mu nakaz rewizji, ale samemu Bykouskiemu nie postawili żadnych zarzutów.

 

Wielogodzinne rewizje od wtorku

We wtorek białoruski Komitet Śledczy przeprowadził wielogodzinne rewizje w redakcji TUT.by, a także niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN. Zatrzymano co najmniej ośmiu dziennikarzy, niektórych umieszczono w areszcie na trzy doby.

Przyczyną rewizji i zatrzymań jest postępowanie karne wszczęte przez Komitet Śledczy po zawiadomieniu państwowej agencji BiełTA. Śledczy zarzucają dziennikarzom i redaktorom niezależnych mediów nielegalne korzystanie z płatnych serwisów BiełTA przy pomocy cudzych haseł i narażenie tego przedsiębiorstwa na straty.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie