Przeszukania w redakcjach TUT.by i BiełaPAN. Komitet Śledczy Białorusi wszczął sprawę karną

Świat
Przeszukania w redakcjach TUT.by i BiełaPAN. Komitet Śledczy Białorusi wszczął sprawę karną
Wikimedia Commons/Homoatrox/zdj.ilustracyjne

Do redakcji niezależnego portalu informacyjnego TUT.by i agencji informacyjnej BiełaPAN weszli we wtorek rano funkcjonariusze milicji i rozpoczęli przeszukania - poinformowały we wtorek rano media. Zatrzymano co najmniej trzy osoby.

Komitet Śledczy Białorusi poinformował o wszczęciu sprawy karnej w związku z "wielokrotnymi" włamaniami do systemu komputerowego państwowej agencji informacyjnej BiełTA. Miały one być dokonane właśnie przez pracowników TUT.by i BiełaPAN.

Jak wyjaśnił Komitet Śledczy w komunikacie na swojej stronie internetowej, w latach 2017-18 "ponad 15 tysięcy razy nielegalnie uzyskiwano dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym BiełTA".

 

Sprawę wszczęto, jak czytamy w komunikacie, na podstawie zgłoszenia BiełTA, dotyczącego "zakłóceń" w dostępie do płatnego serwisu tej państwowej agencji.

 

"Chodzi o najzwyklejszą kradzież i nielegalny dostęp"

 

Jej dyrektorka Iryna Akułowicz powiedziała opozycyjnej gazecie internetowej "Nasza Niwa", że "chodzi o najzwyklejszą kradzież i nielegalny dostęp". "BiełTA oferuje abonament serwisowy, ludzie płacą pieniądze za to, że pierwsi otrzymują dostęp do informacji, której jeszcze nie ma na stronie" - mówiła Akułowicz. Jak wyjaśniła, pracownicy niezależnych portali mieli korzystać z serwisu, "używając cudzych haseł".

 

Komitet Śledczy poinformował, że we wtorek zatrzymane zostały redaktorki TUT.by Hanna Kałtyhina i naczelna Maryna Zołatawa, a także dziennikarka BiełaPAN Tacjana Karawienkowa, która zajmuje się głównie sprawami międzynarodowymi. Według doniesień niezależnych mediów funkcjonariusze Komitetu Śledczego przeszukują także dom należący do matki dziennikarki w Żodziszkach.

 

BiełTA istnieje od 1991 r.

 

Radia Swaboda poinformowało, że na przesłuchanie zostały też wezwane redaktorki TUT.by Uljana Babajed i Halina Ułasik.

 

BiełTA to oficjalna państwowa agencja informacyjna Białorusi. BiełaPAN jest największą niezależną agencją informacyjną, istniejącą od 1991 r. W czerwcu białoruska milicja finansowa poinformowała o wszczęciu śledztwa wobec jej dyrektora Alesia Lipaja, zarzucając mu uchylanie się od płacenia podatków. TUT.by to jeden z najbardziej popularnych portali informacyjnych na Białorusi.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie