Czerwonka na Podkarpaciu. Bakterię wykryto u pięciu uczestników obozu "Tęczowy krąg"

Polska
Czerwonka na Podkarpaciu. Bakterię wykryto u pięciu uczestników obozu "Tęczowy krąg"
maxpixel/zdj.ilustracyjne

- U pięciu osób, które były uczestnikami obozu w miejscowości Góra Moszczaniecka na Podkarpaciu wykryto bakterię, która wywołuję czerwonkę bakteryjną - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Rzeczniczka dodała, że w minioną niedzielę do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami gastrycznymi.

 

- Byli to uczestnicy zgrupowania określanego jako "Tęczowy Krąg" lub "Rainbow family", którzy przebywali w miejscowości Góra Moszczaniecka. Państwowa Inspekcja Sanitarna wdrożyła natychmiast działania przeciwepidemiczne - podkreśliła.

 

Pierwsze badania laboratoryjne pobrane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych, w tym z bakterii z rodzaju Shigella. - Niestety, kolejne badania potwierdziły w pobranym materiale do badań - u 5 osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną - powiedziała Waksmundzka-Szarek.

 

Osiem osób w szpitalach

W środę w szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie przebywa w sumie osiem osób w tym dwoje dzieci. U pięciu hospitalizowanych osób wykryto czerwonkę.

 

Jak zaznaczyła rzeczniczka, Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu z ustalenia przyczyny wystąpienia zachorowań.

 

W środę odbyło się w Rzeszowie spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów. Ustalono na nim jakie działania zostaną podjęte, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zagrożenia i ochronić przed nim mieszkańców województwa.

- Do badań pobrano próbki wody z wodociągu w Jaśliskach i woda odpowiada wymaganiom. Pobrano również wodę przed uzdatnianiem w Sieniawie. Wyniki badań zostaną przekazane w stosownym komunikacie. Oba wodociągi są na bieżąco badane i nadzorowane przez PIS - woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna do spożycia - podkreśliła.

 

Czerwonka to choroba brudnych rąk

 

Waksmundzka-Szarek zaapelowała do mieszkańców oraz innych uczestników imprezy, w której udział brały osoby chore, o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przypomniała, że czerwonka to choroba brudnych rąk.

 

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączką. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie