Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje przetargi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Polska
Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje przetargi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Polsat News

Centralne Biuro Antykorupcyjne skontroluje przetargi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - dowiedziała się w środę PAP. Podjęta w połowie lipca kontrola potrwa do połowy października i dotyczy lat 2012-18.

Zgodnie z ustawą o CBA, kontrole Biura powinny trwać do trzech miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach szef CBA może wydłużyć czynności kontrolne najdalej o sześć miesięcy - przewiduje ustawa.

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że Departament Postępowań Kontrolnych CBA wszczął kontrolę dotyczącą wartej 110 mln zł umowy z partnerami prywatnymi i dysponowania w związku z tym majątkiem NCBR.

 

Kaczorek powiedział, że funkcjonariusze departamentu sprawdzą wybrane procedury rozporządzania mieniem Centrum. - Szczególnie przyjrzymy się umowom o wsparcie publiczno-prywatne dla komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwojowych z udziałem funduszy inwestycyjnych kapitału wysokiego ryzyka - podał.

 

- Chcemy przede wszystkim wiedzieć, jak wyłoniono partnerów do wartego 110 mln zł projektu i jak zabezpieczono interesy NCBR w tej umowie - dodał.

 

"NCBR prowadzi własne kontrole"

 

Rzecznik prasowy NCBR Kamil Melcer potwierdził, że toczy się taka kontrola CBA. - 16 lipca 2018 r. NCBR otrzymało informację o wszczęciu kontroli w zakresie wybranych procedur i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem NCBR w latach 2012-18 - podał. CBA wskazało, że podczas działań zajmie się projektem pilotażowym "BRIdge VC".

 

- Zgodnie z obowiązującymi procedurami NCBR w ramach bieżącego nadzoru prowadzi własne kontrole planowe i doraźne, mające na celu weryfikację prawidłowości realizacji projektów w ramach programu BRIdge - podkreślił Melcer. Zaznaczył, że nie może podać więcej informacji, ale Narodowe Centrum Badań i Rozwoju współpracuje z kontrolującymi i udostępnia im dokumenty potrzebne do kontroli.

 

- Być może więcej będę mógł powiedzieć w październiku, jeśli wtedy kontrola się zakończy - dodał.

 

Państwowa instytucja wspierająca jednostki naukowe

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest państwową instytucją, której misją jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych. Te działania mają być impulsem rozwojowym dla gospodarki i korzyścią dla społeczeństwa - deklaruje NCBR.

 

Centrum jest agencją wykonawczą, powołaną do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Nadzoruje ją minister nauki i szkolnictwa wyższego. Szefem NCBR jest prof. Maciej Chorowski, a główne decyzje podejmuje siedmioosobowy komitet sterujący ds. badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa - Wiesław Binienda, Wojciech Dąbrowski, Aneta Kordowska, Dariusz Laskowski, Ryszard Lewiński, Robert Napora i Andrzej Synowiecki.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie