CBA skontrolowało Tor Poznań i skierowało zawiadomienia do prokuratury

Moto
CBA skontrolowało Tor Poznań i skierowało zawiadomienia do prokuratury
Wikipedia commons/Mejdrzer/CC BY SA 3.0

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę Toru Poznań, należącego do miasta. Według kontrolerów, przy korzystaniu z toru powstały milionowe szkody w majątku miasta. CBA skierowało zawiadomienia do prokuratury. W 2017 r. roszczenia przedawniły się, a potencjalna szkoda miasta wyniosła nie mniej niż 7,2 mln zł.

 

Kontrola prowadzona przez poznańską delegaturę Biura objęła okres od 2010 do 2017 r. Należąca do stolicy Wielkopolski nieruchomość jest użytkowana przez Stowarzyszenie "Automobilklub Wielkopolski". Od kwietnia 2011 r. miasto - decyzją wojewody wielkopolskiego - miało tytuł prawny do nieruchomości, ale korzystając z uzyskanego prawa własności nie uregulowało sprawy opłat od Automobilklubu za bezumowne z niej korzystanie - wynika z kontroli CBA.

 

Zawiadomienie dotyczy m.in. dyrektorów - obecnego i byłego - wydziału gospodarowania nieruchomościami Poznania, zastępców prezydenta miasta - również obecnego i byłych, którzy nadzorowali ten wydział oraz dyrektora wydziału finansów miasta.

 

 

Z kontroli wynika, że umowa nie jest ekonomicznie korzystna dla miasta, bo umowa z Automobilklubem - podpisana bez przetargu - obejmuje jedynie 56 ha toru, a posiada on dostęp do całości terenu - blisko 85 ha. - Taki sam nieograniczony dostęp mają podnajemcy, którzy opłacają się już samemu automobilklubowi - podał Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

 

- Kontrolerzy CBA z Poznania wytknęli też, że np. za jedną tygodniową imprezę stowarzyszenie otrzymuje więcej, niż samo wpłaca do kasy miasta za rok najmu - dodał Kaczorek.

 

Według agentów CBA, miasto nie miało podstawy prawnej, by zastosować tryb bezprzetargowy, bo Automobilklub wykorzystuje tor do celów zarobkowych. Bezzasadnie udzielono 65 proc. bonifikaty w czynszu od grudnia 2016 do czerwica 2018 r. - ponad 620 tys. zł.

 

Według kontrolerów CBA nieprawidłowe były też deklaracje podatkowe samego Automobilklubu - nie było podstawy do zwolnienia z podatku części terenu Toru Poznań. Należności podatkowe za okres 2010-12 uległy przedawnieniu, a w majątku Miasta Poznania miała powstać szkoda w wysokości ok. 1,4 mln zł - wynika z kontroli, podał Kaczorek.

 

Zawiadomienia w tej sprawie skierowano do poznańskiej Prokuratury Regionalnej.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze