Na Okęciu wstrzymano 25 startów i lądowań, bo w pobliżu krążył samolot. Sprawę wyjaśnia prokuratura

Polska
Na Okęciu wstrzymano 25 startów i lądowań, bo w pobliżu krążył samolot. Sprawę wyjaśnia prokuratura
pl.wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY SA 3.0

Ruch na warszawskim lotnisku Chopina był wstrzymany przez około 20 minut. "Było to spowodowane przelotem pomiarowym lekkiego samolotu fotogrametrycznego, którego pojawienie się spowodowało krótkotrwałe utrudnienia w ruchu. W efekcie tego opóźnionych zostało łącznie 25 rejsów" - głosi w komunikat Lotniska Chopina. Sprawę wyjaśnia policja i prokuratura.

Fotogrametria to robienie zdjęć, które później są wykorzystywane głównie do tworzenia map. 

 

Średni czas opóźnień we wtorek na lotnisku wyniósł ok. 30 minut.

 

"Wszystkie procedury lotniskowe, które zostały uruchomione w trakcie tego zdarzenia zadziałały bez zarzutu, a prócz wspomnianych opóźnień, sytuacja w żaden sposób nie dotknęła pasażerów" - napisano. Na wniosek Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", które zarządza Lotniskiem Chopina, "wyjaśnieniem sprawy zajmują się policja i prokuratura".

 

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2017 r. obsłużyło 15,75 mln pasażerów W pierwszym półroczu tego roku port obsłużył ok. 8 mln pasażerów Latem lotnisko oferuje 123 połączenia regularne do 52 państw, obsługiwane przez 33 przewoźników. Uwzględniając loty czarterowe, w sumie ze stołecznego portu pasażerowie mają do dyspozycji 178 kierunków.

 

PAP

jm/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie