W piątek pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Bohater powstania spocznie na Starych Powązkach

Polska
W piątek pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Bohater powstania spocznie na Starych Powązkach
Polsat News

"Pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego odbędzie się w piątek na Starych Powązkach w Warszawie" - poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezes Związku Powstańców Warszawskich zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat.

"Pogrzeb śp. Gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego odbędzie się w piątek 10 sierpnia o godz. 13.00. Zgodnie z wolą generała msza święta odprawiona zostanie w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Po nabożeństwie odprowadzimy generała do rodzinnego grobu" - napisała w mediach społecznościowych Gronkiewicz-Waltz.

 

 

Generał spocznie w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. Pochowana jest w nim jego żona Zofia Rapp-Kochańska, ps. Marie Springer, wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej.

 

Mieszkańcy Warszawy pragnący oddać hołd generałowi będą to mogli zrobić w środę w godz. 10-16 oraz od czwartku do piątku w godz. 8:30-16. Księga kondolencyjna będzie także do czwartku w godz. 11-17 udostępniona w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22.

Wielokrotnie odznaczany

 

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

 

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

 

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta".

 

PAP

nro/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie