Prokuratura umorzyła dochodzenie ws. kartek z napisem PZPR na biurach Czabańskiego

Polska
Prokuratura umorzyła dochodzenie ws. kartek z napisem PZPR na biurach Czabańskiego
Polsat News

- To nie przestępstwo lecz wykroczenie - tak Prokurator Rejonowy z Radziejowa uzasadnił umorzenie dochodzenia ws. kartek z napisem "PZPR", które m.in. dziennikarze Piotr Pytlakowski i Wojciech Fusek powiesili na biurach poselskich Krzysztofa Czabańskiego. Sprawcy zrobili to solidaryzując się z Elżbietą Podleśną, która za napisanie sprayem "PZPR" usłyszała zarzut propagowania ustroju totalitarnego.

Pytlakowski i Fusek wspólnie z trzema innymi osobami zawiesili kartki z napisem "PZPR"na biurach poselskich PiS w Osięcinach, Toruniu i Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) w niedzielę, 29 lipca, i sami zawiadomili o tym komendę policji w Radziejowie.

 

Wyjaśnili, że to gest solidarności z Elżbietą Podleśną, która na biurach Krzysztofa Czabańskiego z PiS w Wąbrzeźnie i Golubiu-Dobrzyniu napisała sprayem "PZPR", a na chodniku przed budynkami - "Czas na sąd ostateczny". Prokuratura Rejonowa w Wąbrzeźnie postawiła jej za to zarzut propagowania ustroju totalitarnego, za co - zgodnie z art. 256 Kodeksu karnego - grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat więzienia.

 

- Wydaje sie to tak absurdalne, że uznaliśmy, iż należy sprawdzić, czy rzeczywiście każdy, kto przypomni rządzącym przeszłość w PZPR, usłyszy zarzut prokuratorski - powiedział Pytlakowski portalowi wirtualnemedia.pl.

 

Krzysztof Czabański w latach 1967-1980 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, był też członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej. Po odejściu z PZPR wstąpił do NSZZ "Solidarność", w latach 80. działał w prasie podziemnej. Od sierpnia 2016 r. jest przewodniczącym Rady Mediów Narodowych.

 

W poniedziałek Fusek na swoim profilu poinformował, że prokuratura "umorzyła dochodzenie ws. propagowania ustroju totalitarnego poprzez umieszczenia kartek formatu A4", ponieważ "ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa lecz wykroczenie". 

 

 

wirtualnemedia.pl, polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie