Darmowe konta w bankach. W środę wchodzą w życie nowe przepisy

Biznes
Darmowe konta w bankach. W środę wchodzą w życie nowe przepisy
Pixabay/matuska/CC0 Creative Commons

Od 8 sierpnia otwarcie i prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty będą darmowe. Banki oraz SKOK-i zaoferują swoim klientom tak zwany rachunek podstawowy. Oferta ta będzie jednak dotyczyć tylko tych klientów, którzy nie mają żadnego innego konta w złotówkach.

Pomysł na darmowe rachunki bankowe narodził się w Brukseli. Europosłowie w 2013 roku stworzyli projekt tzw. dyrektywy PAD (Payment Accounts Directive - ang.). Rok później dokument został przyjęty przez Parlament Europejski. W 2016 roku polski Sejm wprowadził przepis o darmowych kontach do polskiego systemu prawnego.

 

Do 8 sierpnia 2018 r. wszystkie banki oraz SKOK-i w Polsce muszą dostosować swoją ofertę do zapisów dyrektywy, oferując swoim klientom podstawowy rachunek płatniczy.

 

Darmowe wpłaty i wypłaty z urządzenia należącego do banku

 

Zgodnie z dyrektywą, właściciele podstawowego rachunku płatniczego nie zapłacą za jego prowadzenie, obsługę karty debetowej oraz wypłatę i wpłatę gotówki z urządzenia należącego do banku, w którym otworzono rachunek podstawowy.

 

Możliwe będzie również dokonanie pięciu bezpłatnych przelewów w miesiącu oraz pięciu darmowych wypłat we wszystkich bankomatach na terenie Polski. Każda kolejna tego typu operacja będzie dodatkowo płatna.

 

Bez pożyczki lub kredytu

 

Podstawowy rachunek płatniczy nie będzie miał w ofercie linii kredytowej. Ponadto wypłata z bankomatu za granicą będzie odpłatna.

 

Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego, "podstawowy rachunek płatniczy przeznaczony jest dla konsumentów, którzy nie posiadają innego rachunku płatniczego w walucie polskiej, prowadzonego przez dostawcę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla rachunku podstawowego". Oznacza to, że rachunek podstawowy będzie dostępny tylko dla tych osób, które nie mają żadnego innego konta w złotówkach.

 

polsatnews.pl, money.pl,

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie