Darmowe karty płatnicze wcale nie takie darmowe. UOKiK skontrolował banki

Polska
Darmowe karty płatnicze wcale nie takie darmowe. UOKiK skontrolował banki
Pixabay/jarmoluk

UOKiK sprawdził, czy wydawane przez banki karty płatnicze rzeczywiście nic nie kosztują konsumentów. W przypadku 13 na 18 banków okazało się, że pobierały one opłaty za kartę, choć konsument dokonał w danym okresie rozliczeniowym płatności kartą w wymaganej liczbie lub wartości transakcji.

Jak poinformował w środę UOKiK, okazało się, że w rzeczywistości brak opłat zależał od zaksięgowania danego zakupu przez bank.

 

"Zaksięgowanie transakcji nie jest tożsame z jej wykonaniem, co więcej konsument nie ma żadnego wpływu na termin, w jakim operacja zostanie zaksięgowana. W efekcie, gdy konsument zapłacił za zakupy kartą pod koniec miesiąca, był rozliczany z początkiem kolejnego. Tym samym musiał płacić za obsługę karty" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Marek Niechciał.

 

"Przyjrzeliśmy się działaniu 18 banków"

 

W nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej UOKiK prezes Urzędu powiedział, że "często można spotkać na rynku oferty »karta za zero złotych« - chodzi o kartę płatniczą". "Przyjrzeliśmy się działaniu 18 banków, w przypadku 13 musieliśmy podjąć jakąś interwencję" - wskazał.

 

Jak podano w komunikacie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymywał skargi na to, że banki pobierają opłaty za kartę debetową, mimo że konsument dokonał w danym okresie rozliczeniowym płatności kartą w wymaganej liczbie lub wartości transakcji.

 

"W związku z tymi sygnałami, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził praktyki 18 banków, z czego zastrzeżenia wzbudziło 13" - napisano.

 

"Sześć banków dobrowolnie zmieniło praktyki"

 

Urząd kwestionował: reklamy, które informowały o tym, że debetowe karty płatnicze były darmowe, jeżeli konsument wykonał w danym okresie rozliczeniowym transakcje w określonej liczbie lub wartości transakcji; nieczytelne informacje na stronach internetowych; model naliczania opłat za debetowe karty płatnicze.

 

Jak przekazał UOKiK, w efekcie okazało się, że pięć banków nie wzbudziło wątpliwości urzędu: BGŻ, BPH, Deutsche Bank, Idea Bank, Pekao.

 

"Sześć banków dobrowolnie zmieniło praktyki w wyniku tzw. wezwań miękkich UOKiK, czyli bez wszczynania postępowania: BZ WBK, EuroBank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, Plus Bank. Urząd wydał sześć decyzji wobec: mBank, BOŚ Bank, Bank Pocztowy, Credit Agricole, PKO BP, T-Mobile Usługi Bankowe. Banki zobowiązały się do oddania konsumentom opłat za kartę i do zmiany modeli rozliczania transakcji" - napisano. Dodano, że jedno postępowanie jest w toku - przeciwko Alior Bankowi.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie