Sędzia z Suwałk zawieszony za jazdę po alkoholu. Brał udział w kolizji drogowej

Polska
Sędzia z Suwałk zawieszony za jazdę po alkoholu. Brał udział w kolizji drogowej
Polsat News

Sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach (woj. podlaskie) Waldemar M. został w poniedziałek zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak w w piątek nietrzeźwy spowodował kolizję drogową i uciekł z miejsca zdarzenia. Sędzia miał 1,8 promila alkoholu w organizmie.

Rzecznik prasowy SO w Suwałkach Marcin Walczuk poinformował w poniedziałek na stronie sądu, że prezes suwalskiego sądu zdecydował "o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych sędziego Waldemara M. do czasu wydania uchwały przez Sąd Dyscyplinarny". Sąd dyscyplinarny ma wydać decyzję w ciągu miesiąca.

 

Sędzia Waldemar M. złożył w poniedziałek w SO w Suwałkach rezygnację z funkcji przewodniczącego II Wydziału Karnego tego sądu. Prezes sądu o całej sytuacji powiadomił ministra sprawiedliwości oraz prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

 

Zapisał numer rejestracyjny

 

Suwalski sędzia doprowadził w piątek do kolizji na ulicy Utrata w Suwałkach. Sędzia jadąc swoim autem, uderzył w tył innego pojazdu. Waldemar M. uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapisał numer rejestracyjny pojazdu.

 

Sędzia został zatrzymany w Augustowie. Tam został zbadany alkomatem, który wskazał 1,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sędziemu zostało odebrane prawo jazdy, po czym został on zwolniony.

 

Chroni go immunitet

 

Sprawą początkowo zajęła się Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Jednak akta sprawy zostały już przesłane do wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej - poinformował rzecznik PR w Białymstoku Paweł Sawoń. Wyjaśnił, że ten wydział Prokuratury Krajowej ma kompetencje do prowadzenia spraw dotyczących sędziów i prokuratorów ale może też podjąć inną decyzję, np. o przekazaniu sprawy innej prokuraturze.

 

 

Sędzia nie ma postawionych zarzutów w tej sprawie, bo chroni go immunitet.

 

Sprawa dot. działaczy KOD

 

Jak ustaliło OKO.press, sędzia pełni kierowniczą funkcję w suwalskim sądzie i "jest w dobrych relacjach z prezesem Sądu Okręgowego w Suwałkach Jackiem Sowulem, który nominację na to stanowisko dostał od resortu ministra Zbigniewa Ziobry".

 

Waldemar M. miał pod koniec września tego roku rozpoznać trzecią już apelację od wyroku dotyczącego działaczy KOD w Suwałkach. 

 

PAP, OKO.press

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie