Indonezja: co najmniej czworo Polaków na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi

Świat
Indonezja: co najmniej czworo Polaków na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi
EPA/ADI WEDA

Na wyspie Lombok dotkniętej trzęsieniem ziemi znajduje się co najmniej czworo Polaków - informuje radio RMF FM. Są bezpieczni, ale mają wylecieć dopiero w środę. Wcześniej polski MSZ informował, że nie ma informacji, by ucierpiał jakikolwiek obywatel polski - poinformowało MSZ. Co najmniej 91 osób zginęło w silnym trzęsieniu ziemi. Bilans ofiar może wzrosnąć.

Polska rodzina zapewnia, że nic się jej nie stało, jednak narzeka na brak kontaktu ze strony MSZ, mimo, że zarejestrowali się w specjalnym serwisie Odyseusz, który ma pomagać podróżującym Polakom. Na razie nie mają szans na wylot z wyspy, bo nie ma samolotów. Ma to nastąpić najwcześniej w środę. Do tego czasu przebywają na lotnisku.

 

BNPB zastrzegła, że ostateczna liczba zabitych może okazać się większa, w miarę napływania kolejnych informacji z terenów, zwłaszcza na północy wyspy, gdzie z powodu wstrząsów wiele budynków zawaliło się lub zostało mocno uszkodzonych.

 

Wśród odnotowanych dotychczas ofiar śmiertelnych nie ma obcokrajowców, a liczba rannych na razie zatrzymała się na 209 - podała indonezyjska agencja. W niektórych częściach Lomboku nie ma prądu ani łączności, a wojsko ogłosiło, że wysyła na wyspę okręt z pomocą medyczną, zapasami żywności i wsparciem logistycznym.

 

- W regionach dotkniętych ostatnimi trzęsieniami ziemi w Indonezji, przebywali obywatele polscy. Zarówno oni jak i ich bliscy kontaktują się z konsulem, który na bieżąco przekazuje im, w oparciu o informacje od władz miejscowych, zalecenia dot. dalszego postępowania. Aktualnie ministerstwo nie posiada informacji, by jakikolwiek obywatel polski ucierpiał - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

 

Ponadto resort zapewnił, że służba konsularna podjęła niezbędne działania, a także pozostaje w kontakcie ze służbami lokalnymi i koordynuje swoje działania z konsulami innych państw Unii Europejskiej.

 

- W najbliższym czasie na lotnisku na wyspie Lombok otwarty zostanie unijny punkt konsularny, w którym obywatele UE, w tym Polacy, będą mogli zasięgnąć porad, co do dalszego postępowania. Konsul RP w Dżakarcie jest także w kontakcie z polskimi biurami podróży, oferującymi wycieczki do Indonezji - podkreśliło Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie