Zamachowiec samobójca zabił trzech czeskich żołnierzy NATO w Afganistanie

Świat
Zamachowiec samobójca zabił trzech czeskich żołnierzy NATO w Afganistanie
PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI
Zdjęcie ilustracyjne

Zamachowiec samobójca zabił w niedzielę trzech żołnierzy NATO, którzy znajdowali się na pieszym patrolu na wschodzie Afganistanu. Trzech innych żołnierzy - Amerykanin i dwaj Afgańczycy zostali ranni - poinformowały władze misji. Czeskie siły zbrojne potwierdziły, że zabici żołnierze to Czesi.

Do zamachu na uczestników misji "Zdecydowane Wsparcie" doszło w rejonie Charikaru, stolicy prowincji Parwan - poinformowała rzeczniczka gubernatora prowincji Wahida Szahkar. Atak miał miejsce ok. godz. 4 rano.

 

Za zamach odpowiedzialność wzięli talibowie, którzy opanowali wiele powiatów w całym kraju. Niemal codziennie przeprowadzają ataki, głównie na siły bezpieczeństwa i przedstawicieli władz.

 

16 tys. żołnierzy szkoli afgańskie oddziały

 

Czeskie władze niedawno zaaprobowały plan rozmieszczenia w Afganistanie do 2020 roku łącznie 390 żołnierzy w ramach prowadzonej przez NATO misji "Zdecydowane Wsparcie"; obecnie przebywa w w tym kraju 230 żołnierzy z Czech.

 

NATO formalnie zakonczyło swoją misję bojową w Afganistanie w 2014 roku, lecz około 16 tys. żołnierzy amerykańskich i krajów NATO wspiera i szkoli afgańskie oddziały oraz przeprowadza misje zapobiegające atakom.

 

Chcą obalić wspierany przez Zachód rząd 

 

Pod koniec czerwca prezydent Aszraf Ghani ogłosił koniec zawieszenia broni z talibami i rozkazał wszczęcie przeciwko nim operacji militarnych w całym kraju.

 

Talibowie walczą z międzynarodowymi siłami pod dowództwem NATO w Afganistanie oraz chcą obalić wspierany przez Zachód rząd w Kabulu, by przejąć władzę i wprowadzić w kraju prawo szariatu. Przeciw rządowi w Kabulu w Afganistanie walczą także: lokalna filia Państwa Islamskiego (IS) i powiązana z talibami siatka Hakkaniego.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie