Podwójny atak samobójczy na meczet w Afganistanie. Zginęło co najmniej 20 osób, 50 rannych

Świat
Podwójny atak samobójczy na meczet w Afganistanie. Zginęło co najmniej 20 osób, 50 rannych
PAP/EPA/WATAN YAR
Zdjęcie ilustracyjne

Co najmniej 20 osób zginęło, a około 50 zostało rannych w podwójnym zamachu samobójczym, do którego doszło podczas piątkowych modlitw w meczecie w mieście Gardez w prowincji Paktia na wschodzie Afganistanu - poinformowała miejscowa policja.

Według lokalnych władz, napastnicy wtargnęli do szyickiego meczetu w Gardezie i otworzyli ogień do modlących się ludzi, a następnie wysadzili się w powietrze.

 

- Mamy 20 zabitych i około 50 rannych - powiedział cytowany przez AFP, komendant miejscowej policji generał Raz Mohammad Mandozai.

 

Z kolei rzecznik gubernatora prowincji Paktia Abdullah Hasrat przekazał, że w wyniku zamachu 25 osób poniosło śmierć, a 33 zostały ranne. Podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć. Według niego atak nastąpił na początku modlitwy, krótko po godzinie 13.30 czasu lokalnego (godz. 10.30 w Polsce).

 

Wcześniej, przedstawiciel służb medycznych informował, że w zamachu zginęło lub zostało rannych co najmniej 70 osób.

 

Jak zauważa Reuters nie ma wiarygodnych informacji na temat liczebności szyitów w Afganistanie, ale szacuje się, że stanowią oni około 10-20 proc., przy czym większość z nich pochodzi z perskojęzycznych grup etnicznych - Hazarów i Tadżyków.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie