Studenci w drodze do Czarnej Madonny. Do Częstochowy przyjdzie w sierpniu nawet 250 tys. pątników

Polska

Ponad 2 tys. młodych ludzi - głównie uczniów, studentów i harcerzy - wyruszyło w niedzielę rano na Jasną Górę w 38. w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Przed wymarszem metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz prosił pielgrzymów o modlitwę o powołania kapłańskie.

Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. Do Częstochowy dotrzeć ma ok. 3,5 tys. młodych - co roku część pielgrzymów dołącza do WAPM na trasie przemarszu. Przy Katedrze Polowej WP dołączyła na przykład XXVII Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa. Bierze w niej udział 500 osób, w tym około 100 żołnierzy z zagranicy - Chorwacji, Litwy, Słowacji, Niemiec i USA. Oprócz wojskowych idą w niej pracownicy wojska i rodziny wojskowe. Opiekować się nią będzie 10 kapelanów.

 

Kardynał Nycz przypomina słowa papieża Polaka

 

Przed rozpoczęciem pielgrzymki mszę św. dla pątników w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odprawił kard. Kazimierz Nycz. Nawiązując do tegorocznego hasła pielgrzymki - "Niech zstąpi Duch Twój" - kard. Nycz przypomniał, że przywołuje ono słowa wypowiedziane na pl. Zwycięstwa - dziś pl. Piłsudskiego - przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r. - Papież niedługo po swoim wyborze (...) wołał "Niech zstąpi Duch Twój, i odnowi oblicze ziemi, tej ziem" - powiedział metropolita warszawski.

 

Jak podkreślił, w 1979 r. papież modlił się nie tylko o odnowę świata i Kościoła, ale przede wszystkim Polski, która wówczas "tej odnowy bardzo potrzebowała". - Myślę, że to zawężenie jest także dzisiaj potrzebne. (...) Spróbujcie podczas tej pielgrzymki zawęzić je jeszcze bardziej i powiedzieć: "niech odnowi moje oblicze, niech odnowi moje serce, niech odnowi moje życie" (...). Bo nie zmieni się Polska, nie zmieni się Europa i nie zmieni się świat, jeżeli najpierw nie zmieni się każdy z nas - mówił hierarcha.

 

Zdaniem kard. Nycza, hasło to przywołuje pielgrzymowanie, którego uczył Jan Paweł II. - Uczył nas tego pielgrzymowania wtedy - i robią to także jego następcy, ale pozostaje ono jego dziełem - kiedy on przyjeżdżał do młodych, zwłaszcza na Światowe Dni Młodzieży, i gromadził ich wokół ołtarza, gromadził ich wokół Eucharystii, a dopiero na drugim miejscu gromadził ich wokół siebie - zaznaczył hierarcha.

 

Przypomniał, że hasło przywołuje także 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.

 

- Pamiętnego października 1978 r., 40 lat temu - kiedy po ludzku zupełnie niespodziewanie, a zapisane to było w planach Bożych, w Jego zamiarach i Bożej Opatrzności - został wybrany na papieża kard. Wojtyła i stał się pasterzem, który prowadził lud pielgrzymujący przez prawie 27 lat - powiedział kard. Nycz.

 

Dodał, że hasło przypomina też temat tegorocznego roku duszpasterskiego.

 

- Kiedy przywołujemy Ducha Świętego, kiedy chcemy Duchem Świętym żyć, kiedy chcemy - zwłaszcza wy, młodzi - pozwolić Duchowi Świętemu się prowadzić. Bo kiedy mówimy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi", to czy zstąpi, to nie od nas zależy. Ale to, czy odnowi, zależy już od nas także. Na ile się otworzymy, na ile przyjmiemy to dotknięcie" - podkreślił kard. Nycz.

 

Modlitwa o powołania kapłańskie

 

Zaznaczył, że pątnikom powierza sprawy Kościoła i ojczyzny, "czasem trudne, czasem bolesne". - A także sprawy naszej archidiecezji, a wśród tych spraw jedną szczególnie: to, żeby się odnawiało pokolenie kapłanów. A będzie się odnawiać pokolenie kapłanów, pokolenie domów zakonnych, zakonnic, wtedy, kiedy będą przychodzić do seminariów, od nowicjatów męskich i żeńskich, nowi młodzi ludzie przygotowani i wykształceni w imię słów, które mówi do nich Chrystus: "Pójdź za mną" - powiedział Nycz.

 

Zdaniem kard. Nycza, w dzisiejszym świecie wielu propozycji młodym jest o trudniej usłyszeć głos powołania. "A więc módlcie się o powołania podczas tej pielgrzymki, powołania kapłańskie i zakonne" - zaapelował.

 

Jak zaznaczył metropolita warszawski, każda pielgrzymka wiąże się z podjęciem trudu, wysiłku i ofiary. Jednak - jak podkreślił - nawet ten trud, nawet upał, nie usprawiedliwiają narzekania. - Mam nadzieję, że nie będzie to nigdy pielgrzymka szemrających ludzi(...). Bądźcie pogodni, bądźcie radośni; wiem, że tacy jesteście. Bo także tą pogodą, radością, otwarciem na innych ludzi, których będziecie spotykać, dajecie świadectwo, wychodzicie jakby na zewnątrz z tym, co się nazywa głoszeniem Ewangelii i dawaniem świadectwa waszego życia - podkreślił kard. Nycz.

 

Młodzież akademicka i szkół średnich Archidiecezji Warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów - codziennie ok. 35-40 km w 5-6 etapach. W WAPM idzie 18 grup, w tym jedna grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie szlakiem staropolskich sanktuariów m.in: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą - Mstów i Przeprośną Górkę.

 

Sierpień miesiącem pielgrzymek

 

W poniedziałek 6 sierpnia sprzed kościoła ojców paulinów pw. św. Ducha w stolicy wyruszy 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

 

- W tym roku w czasie pielgrzymki będziemy dziękować Bogu za dar niepodległości Polski i prosić Go o umiejętne jej zagospodarowanie - powiedział dziennikarzom kierownik 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę o. Marek Tomczyk.

 

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

 

Jej trasa liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Na szlaku pątnicy odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

 

Pielgrzymki wyruszyły już na Jasną Górę m.in. ze Świnoujścia, Helu, Zielonej Góry i innych miejscowości.

 

584 lata w drodze na Jasną Górę

 

Historia pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają tu od XV wieku. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 r., kiedy po odrestaurowaniu obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor w uroczystej procesji przeniesiono go z Krakowa do Częstochowy. 

 

Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.

 

Po cudownym ocaleniu 80 mieszczan wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy, gdzie 29 września 1626 r. umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywali taką pielgrzymkę. Jak podają miejskie kroniki, "Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne".

 

Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy wyruszyła w 1637 r. To jedyna piesza pielgrzymka w Polsce, podczas której pątnicy pieszo pokonują drogę w obie strony. Trwa od 10 do 19 sierpnia. Pielgrzymi przechodzą w sumie 300 km.

 

Trzecia co do długości trwania tradycji jest pielgrzymka z Łowicza (od 1656 r.).

 

15 tysięcy kilometrów do Czarnej Madonny

 

Na Jasną Górę wiedzie ponad 55 szlaków pielgrzymkowych, liczących ponad 100 kilometrów. W sumie mają ponad 15 tys. kilometrów. Najdłuższe trasy pokonują pielgrzymi z Pomorza Zachodniego i z Warmii - 500-600 kilometrów. Większość pielgrzymek diecezjalnych wędruje zróżnicowanymi trasami w grupach lub tzw. członach, w Częstochowie łącząc się w jedną.

 

Pielgrzymki piesze trwają najczęściej kilka lub kilkanaście dni i stają się środowiskiem integralnej ewangelizacji, której pierwszym elementem jest dawanie świadectwa. Są rekolekcjami w drodze. Słowo Boże i codzienny udział w Eucharystii związane z trudem pielgrzymowania ułatwiają odkrywanie w sobie zdolności do wymagającej ofiary miłości bliźniego.

 

Średnio, jak podaje o. Zachariasz Jabłoński, paulin w "Jasna Góra Bliska i daleka", w ostatnim piętnastoleciu w pieszych pielgrzymkach uczestniczyło ok. 250 tys. osób rocznie, co stanowi około 6 proc. ogółu pątników jasnogórskich. Posługę duszpasterską pełni w tych pielgrzymkach ponad 2 tys. kapłanów, wspomaganych przez 2,5 tys. kleryków, ponad pół tysiąca sióstr zakonnych i liczne zespoły świeckich animatorów.

 

Najwięcej pątników gromadzi obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP i 26 sierpnia, święto Matki Bożej Częstochowskiej. Największe grupy, liczące ok. 10 tys. osób, przybywają z Warszawy, Radomia, Krakowa i Tarnowa.

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie