27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Przemawiał premier. Odczytano też list od prezydenta Dudy

Polska
27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Przemawiał premier. Odczytano też list od prezydenta Dudy
PAP/Waldemar Deska

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Spotkanie tego środowiska w tym roku przebiega pod hasłem: "Polska miłością wskrzeszona". - Nie dajmy się rozgrywać; komuś na tym zależy, a to kiedyś zgubiło Polskę - mówił do uczestników dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

- To miłość ludzi sprawiła, że (Polska - red.) została wskrzeszona. Tak, jak przedtem prywata, kłótliwość, egoizm, pycha, sprawiły, że poprosili mocniejszych od siebie, by zajęli się Polską. Czy nie podobnie jest teraz? Tylko mam nadzieję, że ci którzy tak robią, to się opamiętają i te dobre siły w Polsce zwyciężą - zaznaczył.

 

Dziękował w tym kontekście polskim biskupom, a także obecnym na pielgrzymce członkom rządu, wśród nich premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - za ich posługę. - Za to, że chcecie Polskę - i obyście tak dalej chcieli - podnosić coraz bardziej; Polskę katolicką, Polskę Chrystusową - uściślił.

 

"Nie dajmy się rozgrywać na każdym kroku"

 

O. Rydzyk dziękował także przedstawicielom różnych służb i grup zawodowych, wśród nich lekarzom - za ich często ofiarną czy społeczną pomoc. Nawiązał jednocześnie do kierowanych przez ich środowiska do rządu postulatów płacowych.

 

- Prosimy was, służbę zdrowia, także tych lekarzy, którzy mają bardzo dużo energii, są bardzo młodzi, zaczynają. Prosimy, miejcie cierpliwość i nie chciejcie najpierw zarabiać kokosów. Zechciejcie najpierw służyć ludziom. Tak, jak służyli wasi bracia, wasze wzory - nawet w czasach komunistycznych, nawet w czasach Powstania Warszawskiego. Nie brali pieniędzy, oni służyli; księża nie mieli żadnego ubezpieczenia, a leczyli kapłanów i nie pytali, czy będą szykany - mówił o. Rydzyk.

 

- Kochani, nie dajmy się rozgrywać. To zgubiło Polskę. Trzeba było czekać 123 lata - zaznaczył. - Komuś na tym zależy - uznał.

 

- Nie dajmy się rozgrywać na każdym kroku. Nie wiem, nie jestem premierem ani ministrem finansów, ale jak to wszystko dać? Ci chcą pięćset, ci chcą tysiąc, ci chcą sześćset co najmniej - policja. No każdy. Chcielibyście też? A renciści i emeryci? Prawda? A da radę? Nie da rady. To tak, jak w dobrym domu - poczekajmy i rozmawiajmy ze sobą - przekonywał redemptorysta.

 

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja co roku gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników i należy do najliczniejszych w roku zgromadzeń na Jasnej Górze. Głównym punktem tegorocznej pielgrzymki jest przedpołudniowa msza na jasnogórskich wałach, której przewodniczy kard. Zenon Grocholewski.

 

Na miejscu m.in. Ziobro, Brudziński i Błaszczak

 

Wraz ze zwolennikami katolickiej rozgłośni w Częstochowie modlą się w niedzielę przedstawiciele rządu, obok premiera m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister sportu Witold Bańka i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra powitał też obecnych b. ministra obrony Antoniego Macierewicza i b. ministra środowiska Jana Szyszkę.

 

- Panie premierze, dziś naszą obecnością na Jasnej Górze, wspólną modlitwą, wyrażamy naszą miłość do ojczyzny, szacunek wobec waszej posługi dla Polski i składamy dar naszej modlitwy - powiedział, zwracając się do szefa rządu, o. Waligóra.

 

"Niech każdy z nas dołoży cegiełkę do budowy kościoła świętego"

 

- Niech naszą modlitwą, naszą miłością, Polska naprawdę będzie wskrzeszona. Niech każdy z nas dołoży cegiełkę do budowy kościoła świętego, wspólnoty dzieci tej ziemi, wspólnoty pielgrzymów, którzy razem z Maryją trwają na modlitwie i uwielbiają Pana - powiedział przeor Jasnej Góry.

 

- Z dawna Polski tyś królową, Maryjo. Weź w opiekę naród cały, który żyje dla Twej chwały, Maryjo - zacytował słowa pieśni paulin.

 

Premier: Jasna Góra to symbol ducha, nadziei, polskości i symbol oporu

 

Szef rządu w swoim przemówieniu podkreślił z kolei, że "Jasna Góra zawsze była duchową stolicą Polski". - Na przestrzeni wieków broniła nas, dawała nam pocieszenie w najtrudniejszych czasach. Polskie serca biły tutaj bardzo mocno i dzisiaj również nasze polskie serca biją tutaj bardzo mocno, bo Jasna Góra to symbol ducha, nadziei, polskości i symbol oporu; symbol obrony i oporu przed złem - powiedział Morawiecki.

 

- Tak, jak wielki temu, poza normalnym obstrzałem klasztoru, wróg próbował podkopać się podstępem, zrobić przekop, tak samo już w czasach wolnej Polski przez 25 lat, ale nawet i do dzisiaj, jeszcze cały czas, różni nasi przeciwnicy ideowi i inni próbują zrobić podkop pod Polskę, podkop pod polskość, pod nasze tradycyjne wartości: rodziny, patriotyzmu, pod marzenia o wielkiej, wspaniałej Polsce - kontynuował.

 

Premier zaznaczył, że to właśnie takim rodzinom, jak te zgromadzone na jasnogórskich wałach, "zawdzięczamy, że polskość przez wieki, ale również w ostatnich dziesięcioleciach przetrwała, rozwija się i kwitnie".

 

Podziękował "tym wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała". - To przede wszystkim są polskie rodziny. Polskie rodziny, również wielopokoleniowe. Naszym dziadkom, babciom, którzy służą radą, naszym opiekuńczym rodzicom i rezolutnym dzieciom. Wielopokoleniowym rodzinom, które są wielką wartością Polski, wszystkim tym rodzinom dziękujemy - powiedział szef rządu.

 

"O Polskę trzeba dbać na wszystkich możliwych odcinkach frontu"

 

Zwrócił uwagę, że rodziny wielodzietne czasami były określane jako patologiczne. - Te, dzięki którym bogactwo narodu rosło, które były dobrodziejstwem narodu, były określane fałszywie - ocenił.

 

- Od ponad 2,5 roku odbudowujemy wartość rodziny. Poprzez naszą wiarę, naszą pracę, naszą politykę społeczną. O Polskę trzeba walczyć - podkreślił premier. W odpowiedzi na okrzyki "dziękujemy" dodał: - To dla was szanowni państwo to podziękowanie za to, że ta polskość zawsze była w waszych sercach, dbaliście o nią. O Polskę trzeba dbać na wszystkich możliwych odcinkach frontu.

 

Premier zaznaczył, że polskie rodziny stanowią fundament, na którym budowana jest Polska. - Polskę (...) chcemy budować również z tymi, którzy są naszymi oponentami. Prosimy ich o współpracę, o spokój, o wiarę w Polskę. Możemy się różnić, ale niech każdy przede wszystkim o Polskę dba, o Polsce myśli o Polskę się troszczy - mówił premier. Wyraził nadzieję, że jest to "wspólne pragnienie" wszystkich.

 

"Niech Polska i polskie rodziny będą silne, będą wierne, będą dumne, piękne, potężne i szczęśliwe"

 

Premier podkreślił, że w ostatnich tygodniach rząd walczył na różnych odcinkach frontu "o honor Polski i honor polskich rodzin w tej deklaracji, którą podpisaliśmy".

 

- O to, żeby Polska miała prawo i możliwość sama decydować o tym, kogo chce przyjmować i jaką kulturę chce budować - podkreślił premier, dodając: "również tam (w Brukseli - red.) przypomnieliśmy o chrześcijańskich korzeniach Europy, chrześcijańskiej przeszłości i chrześcijańskim fundamencie, na którym cała Europa musi być budowana".

 

Chodzi o wypracowane podczas szczytu UE w Brukseli ustalenia szefów państw i rządów unijnych, iż nie będzie przymusowej relokacji uchodźców.

 

- Niech Polska i polskie rodziny będą silne, będą wierne, będą dumne, piękne, potężne i szczęśliwe - podsumował Morawiecki.

 

List od prezydenta

 

- Przyszłość państwa i narodu polskiego chcemy dalej budować na wielkim chrześcijańskim dziedzictwie naszej ojczyzny - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników pielgrzymki.

 

Ocenił też, że rodzina Radia Maryja swoimi dokonaniami dowodzi, że miłość, wiara i patriotyzm zawsze potrafią pokonać materializm, obojętność czy niechęć.

 

W liście odczytanym przez ministra w Kancelarii Prezydenta Adama Kwiatkowskiego prezydent wyraził satysfakcję, że w szczególnym czasie świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości hasło 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja brzmi "Polska miłością wskrzeszona".

 

"Nasz naród był zdolny pokonać wszelkie przeciwności"

 

"Przeżywając obecny jubileusz często wspominamy wielki wysiłek zbrojny i wytrwałą pracę, dzięki którym nasze suwerenne państwo odrodziło się i zostało odbudowane. Wiemy jednak, że wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie głęboko zakorzeniona w sercach Polaków miłość Boga i ojczyzny" - napisał Andrzej Duda.

 

Zaznaczył, że miłość ta - mocna i wierna, sprawdzona w licznych ciężkich próbach doby zaborów - była nieprzerwanie bijącym źródłem nadziei milionów rodaków na odzyskanie wolności, natchnieniem dla artystów i inspiracją dla mężów stanu.

 

"Ta właśnie istotowo chrześcijańska miłość sprawiła, że nasz naród był zdolny pokonać wszelkie przeciwności, po ludzku patrząc - często ponad jego siły; wybić się na niepodległość i obronić ją w dramatycznych pierwszych latach II Rzeczypospolitej" - zaznaczył prezydent.

 

"Dlatego chcę gorąco podziękować ojcu dyrektorowi i całej rodzinie Radia Maryja za to, że w przesłaniu tegorocznej pielgrzymki tak pięknie ukazują sens historycznego przełomu 1918 r. w perspektywie teologicznej i duchowej" - podkreślił Andrzej Duda.

 

"Miłość, wiara, patriotyzm zawsze potrafią pokonać materializm, obojętność, niechęć"

 

"I dziękuję też za to, że poprzez wszystkie inicjatywy, jakie stworzyła państwa wspólnota - od samego radia, powstałej w 2003 r. Telewizji Trwam, Naszego Dziennika, przez instytucje edukacyjne, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, która od 2001 r. kształci młode elity, po dzieła dobroczynne i produkcje filmowe - dają państwo przykład, że ewangeliczna logika miłości wydaje owoce i pomaga skutecznie działać również dziś" - dodał.

 

"To ogromnie ważna nauka dla ludzi naszych czasów: kiedy często wydaje się, że dominującym nurtem w globalnej debacie publicznej pozostaje filozofia liberalna, rodzina Radia Maryja swoimi dokonaniami dowodzi, że miłość, wiara, patriotyzm zawsze potrafią pokonać materializm, obojętność, niechęć" - ocenił prezydent.

 

"To inne spojrzenie na sprawy Polski, świata współczesnego: akcentowanie spuścizny tradycji chrześcijańskiej i narodowej, ich aktualności i żywotności dla nas, współczesnych - pozostaje ogromną wartością i widomym znakiem wielkiego chrześcijańskiego dziedzictwa naszej ojczyzny, na którym chcemy dalej budować przyszłość państwa i narodu polskiego" - zadeklarował.

 

"Raz jeszcze, dziękując za to ogromne świadectwo i gratulując wszystkich sukcesów z serca życzę rodzinie Radia Maryja błogosławieństwa bożego na następne lata dobrej, owocnej służby kościołowi i Polsce" - zakończył swój list prezydent RP.

 

Kaczyński podziękował Rydzykowi

 

Wcześniej, po zakończeniu mszy dla uczestników pielgrzymki, na Jasnej Górze odczytano list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. 

 

Były premier dziękował wszystkim członkom rodziny Radia Maryja za dotychczasowe i obecne działania, aby "Chrystus tryumfował, a sprawa polska była zwycięska". Szczególnie podziękował dyrektorowi Radia Maryja o. Tadeuszowi Rydzykowi - za jego "wielkie dzieło, którego podjął się w służbie Panu Bogu i ojczyźnie".

 

W liście odczytanym przez ministra obrony narodowej, wiceprezesa PiS Mariusza Błaszczaka po niedzielnej mszy będącej głównym punktem pielgrzymki, Kaczyński nawiązał do świętowanej dwa lata temu 1050. rocznicy chrztu Polski, ubiegłorocznego 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz tegorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

"Te trzy rocznice tworzą swego rodzaju triadę, której środkowa część, Jasna Góra, symbolicznie spaja pozostałe dwa elementy, wyznaczając u stóp tronu Królowej Polski przestrzeń spotkania Polski i kościoła" - napisał prezes partii rządzącej.

 

"Dziś jasnogórskie błonia goszczą was, drodzy państwo"

 

Nawiązał przy tym do słów św. Jana Pawła II, który podczas swej pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski mówił, że "Jasna Góra jest przecież nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium narodu". "Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w sercu matki. Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia. Ileż razy biło jękiem polskich cierpień dziejowych! Ale również okrzykami radości i zwycięstwa" - cytował słowa papieża prezes PiS.

 

"To, mówiąc językiem naszych sarmackich przodków, przymierze z jasnogórską hetmanką trwa od wieków" - zaznaczył Kaczyński, wymieniając jego ważne wydarzenia: dziękczynienie w 1514 r. na Jasnej Górze króla Zygmunta Starego za zwycięstwo pod Orszą, uważaną za pierwszą, w 1628 r., pielgrzymkę gliwickich mieszczan, modlitwy królów Jana Kazimierza w 1657 r. oraz Jana III Sobieskiego przed i po odsieczy wiedeńskiej, półmilionową narodową pielgrzymkę w 1906 r. czy zainicjowane w 1983 przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę pielgrzymki ludzi pracy.

 

"Tak właśnie od wieków mający dobro Rzeczypospolitej na sercu Polacy zawierzali Matce Boskiej Częstochowskiej losy ojczyzny, dziękowali za jej obronę i błagali o pomyślność dla niej" - zaznaczył prezes PiS. "Dziś jasnogórskie błonia goszczą was, drodzy państwo" - zwrócił się do uczestników 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

 

"Jesteście jednym z filarów, na których wznosi się gmach wiary, polskości i patriotyzmu"

 

"Przybyliście tu, aby wyrazić wdzięczność Bogarodzicy za cudowny dar wolności, za wszystkie dobrodziejstwa ofiarowane narodowi polskiemu za ostatnie sto lat, ale także prosić o to, co dla naszej ojczyzny najważniejsze - aby jak najwięcej polskich serc kochało Pana Boga i Polskę; aby ta miłość rosła i tężała z pokolenia na pokolenie oraz dała to, co u progu trzeciego tysiąclecia suplikował w Częstochowie św. Jan Paweł II" - wskazał Kaczyński.

 

Przytoczył przy tym słowa papieża: "Proszę cię, Pani Jasnogórska i Królowo Polski, abyś cały mój naród ogarnęła twoim macierzyńskim sercem. Dodawaj mu odwagi i siły ducha, aby mógł sprostać wielkiej odpowiedzialności, jaka przed nim stoi".

 

"Jestem święcie przekonany, że ta śmiałość i moc ducha jest w was, drodzy państwo, że jesteście jednym z filarów, na których wznosi się gmach wiary, polskości i patriotyzmu i że ta wasza twierdza, tak jak Jasna Góra zwycięska, której w przeszłości nie zdołali opanować ani Szwedzi, ani Rosjanie ani Austriacy - pozostanie niezdobyta" - zaznaczył prezes PiS.

 

"Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim członkom rodziny Radia Maryja za wszystko, co uczyniliście i co robicie, by Chrystus tryumfował, a sprawa polska była zwycięska. Osobne podziękowania pragnę złożyć czcigodnemu ojcu dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi za to wielkie dzieło, którego podjął się w służbie Panu Bogu i ojczyźnie, a którego częścią jest rodzina Radia Maryja" - podkreślił.

 

PAP

luq/nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie