Lekarze z Zabrza wszczepili pacjentowi całkowicie sztuczne serce

Technologie

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce wszczepili pacjentowi całkowicie sztuczne serce. Tym samym zabrzańskie Centrum dołączyło do grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia.

Wkrótce minie miesiąc od tej pionierskiej w polskich warunkach operacji. Niebawem 66-letni pacjent ma opuścić szpital. Żyjąc ze sztucznym sercem będzie czekał na dawcę naturalnego organu.

 

"4 lipca tego roku nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart - TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane" - informował 12 lipca na portalu społecznościowym dr hab. Michał Zembala, którego zespół przeprowadził operację.

 

 

"Po blisko miesiącu terapii pooperacyjnej nasz pacjent - pan Mieczysław, któremu wszczepiliśmy całkowicie sztuczne serce, czuje się bardzo dobrze" - podał w poniedziałek lekarz, oceniając, iż jest to wspólny sukces i efekt ogromnej pracy zespołu kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii. "Przede wszystkim jednak gratulacje i podziękowania należą się panu Mieczysławowi - za zaufanie, którym nas obdarzył i za niezłomną wiarę w powodzenie tej misji" - dodał dr Zembala.

 

Do połowy roku w zabrzańskim ośrodku wykonano 39 transplantacji serca

 

Wszczepiając pacjentowi całkowicie sztuczne serce, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło - jak podkreślił kardiochirurg - do "elitarnego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia", poczynając od zaawansowanej farmakoterapii, leczeniu przezskórnym, LVAD (urządzenie wspomagające pracę komór serca), po transplantację serca i TAH, czyli całkowicie sztuczne serce.

 

Wyposażone w mechaniczne zastawki sztuczne serce jest wykonane z tworzywa sztucznego; zastępuje pracę obu komór serca, jest zasilane sprężonym powietrzem przy udziale zewnętrznego kompresora. Lekarze zdecydowali się na wszczepienie takiego urządzenia ze względu na istniejące u pacjenta przeciwwskazania do transplantacji naturalnego organu. Chodzi o to, aby bezpiecznie przygotować chorego do przyszłego przeszczepu serca, gdy znajdzie się odpowiedni dawca.

 

Do połowy tego roku w zabrzańskim ośrodku wykonano 39 transplantacji serca (wobec 45-48 takich zabiegów rocznie w poprzednich latach) i 13 transplantacji płuc (wobec 19 w całym 2017 r.). "To rekordowy wynik, pozwalający nam z jeszcze większą determinacją wprowadzać zainicjowane w styczniu tego roku zmiany jakości obu programów" - ocenia dr hab. Michał Zembala, kierujący w Zabrzu programem transplantacji. W ubiegłym roku w całej Polsce przeprowadzono 98 transplantacji serca i 39 transplantacji płuc.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie