Autobus wjechał na minę podłożoną przez talibów w Afganistanie. Wszystkie ofiary to cywile

Świat
Autobus wjechał na minę podłożoną przez talibów w Afganistanie. Wszystkie ofiary to cywile
PAP/EPA/Ghhulamullah Habibi
Zdjęcie z ataku przeprowadzonego 28 lipca

Co najmniej 11 osób zginęło, a 31 odniosło obrażenia we wtorek, gdy autobus wjechał na minę na zachodzie Afganistanu - poinformowała policja w prowincji Farah. Wszystkie ofiary to cywile, w większości kobiety i dzieci.

- Była to mina podłożona przez talibów, którzy chcieli uderzyć w siły bezpieczeństwa. Ale trafiło na autobus z pasażerami - powiedział w rozmowie z AFP rzecznik policji w prowincji Farah, Muhibullah Muhib.

 

Ładunek wybuchł we wtorek, ok. 4:30 rano czasu lokalnego. - Autobus realizował połączenie z Heratu (na północnym zachodzie) do Kabulu (na wschodzie), gdy wjechał na minę ukrytą na drodze - mówił rzecznik gubernatora prowincji Mohammad Naser Mehri.

 

Zamachy w odpowiedzi na ataki lotnicze

 

AFP pisze, że wspierani przez Teheran talibowie zacieśniali kontrolę nad zachodnią prowincją Farah, która graniczy z Iranem, a wiosną tego roku ponownie przeprowadzili próbę zdobycia stolicy regionu - miasta o tej samej nazwie. W maju ofensywa została jednak odparta przez siły afgańskie i amerykańskie.

 

W 2017 roku talibowie trzykrotnie próbowali przejąć kontrolę nad miastem Farah - podaje kabulski ośrodek analityczny Afghanistan Analysts Network. Walki w Afganistanie nasiliły się, odkąd prezydent USA Donald Trump przedstawił w sierpniu 2017 roku bardziej agresywną strategię; dowodzone przez USA wojska przeprowadzają więcej ataków lotniczych, a talibowie odpowiadają zamachami bombowymi, zasadzkami i atakami na afgańskie siły bezpieczeństwa. 

 

W ciągu ostatniego pół roku w Afganistanie ponad 1000 cywilów zginęło w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych lub obrażeń nimi spowodowanych - oszacowało ONZ. 

 

PAP, Reuters, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie