Dwoje Litwinów zatrzymanych na polskiej granicy. Są podejrzani o porwanie 10-latka

Świat
Dwoje Litwinów zatrzymanych na polskiej granicy. Są podejrzani o porwanie 10-latka
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Strażnicy graniczni z placówki w Medyce (Podkarpackie) zatrzymali w trakcie kontroli granicznej dwoje obywateli Litwy, podejrzewanych o porwanie dziecka. 10-letni chłopiec, który z nimi podróżował, jest już pod opieką ojca - poinformowała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że zatrzymana kobieta jest biologiczną matką dziecka, ale kilka miesięcy temu została przez norweski sąd pozbawiona praw rodzicielskich. Prawa te zostały przekazane ojcu chłopca, obywatelowi Norwegii.

 

Matka z Litwy, ojciec z Norwegii

 

- W trakcie kontroli kursowego autobusu z Kijowa do Szczecina funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że 37-letnia obywatelka Litwy jest poszukiwana w celu aresztowania i ekstradycji do Norwegii. Alert w europejskiej bazie SIS dotyczył podejrzenia o uprowadzenie dziecka, które tego dnia z nią podróżowało i figurowało jako zaginione - poinformowała mjr Pikor.

 

W podróży matce i dziecku towarzyszył 37-letni obywatel Litwy, który również został zatrzymany w związku z wpisem władz Norwegii do bazy SIS.

 

- Według uzyskanych informacji, mężczyzna może mieć związek z uprowadzeniem nieletniego Litwina - dodała rzeczniczka.

 

Chłopiec trafił do ojca

 

Ze względu na wszczętą procedurę przekazania do Norwegii zatrzymani dorośli Litwini zostali osadzeni w aresztach śledczych. Natomiast chłopiec trafił pod opiekę ojca.

 

Rzeczniczka podała, że w tym roku Straż Graniczna ujawniła na podkarpackich przejściach granicznych ponad 30 osób, których dane umieszczone były międzynarodowych bazach SIS i Interpol w celu zatrzymania.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie