Chrzcielnica marszałka Piłsudskiego usunięta z kościoła na Litwie. "Pusto tu teraz. Ubogo"

Świat
Chrzcielnica marszałka Piłsudskiego usunięta z kościoła na Litwie. "Pusto tu teraz. Ubogo"
Wikimedia Commons/Juste

Z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

- Ksiądz (proboszcz Deimantas Braziulis) powiedział, że Piłsudski nie jest świętym i miejsce chrzcielnicy nie jest przy ołtarzu - powiedziała w poniedziałek Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się kościołem. - Stoi to teraz wszystko w ciemnym kątku - dodała.

 

W sobotę z głównego ołtarza usunięto też figury Matki Boskiej i Pana Jezusa, obrazy stojące na bocznych ołtarzach, dywany, a także stare, według słów parafian, zabytkowe ornaty, które były prezentowane w kościele. - Tego wszystkiego tu jest za dużo - tak miał powiedzieć ks. Braziulis.

 

Parafianie są oburzeni. - Pusto tu teraz. Ubogo - mówi pani Apolonia.

 

Ksiądz proboszcz zapowiadał "porządkowanie kościoła", ale konkretnych działań nie uzgodnił z wiernymi. - Sądziłam, że będziemy odkurzać - mówi pani Apolonia.

 

"Smutne, że duszpasterz nie potrafi porozumieć się z wiernymi"

 

Sprawę bezskutecznie usiłował wyjaśnić w poniedziałek także przewodniczący Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz. Jak powiedział Mackiewicz, "to smutne, jeżeli potwierdzi się to, co mówią parafianie".

 

- Smutne, że duszpasterz nie potrafi porozumieć się z wiernymi, że ignoruje ich zdanie - dodał Mackiewicz.

 

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich - Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

 

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze