W Polsce zarejestrowano 273 tys. nowych samochodów

Moto
W Polsce zarejestrowano 273 tys. nowych samochodów
PAP/Andrzej Grygiel

W pierwszej połowie 2018 r. zarejestrowano w Polsce o 10,5 proc. więcej nowych samochodów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy doradczej KPMG. Zarejestrowano 237,3 tys. nowych samochodów osobowych marek popularnych - o 21,8 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Raport podkreśla, że motorem wzrostu rynku są nabywcy instytucjonalni - ich rejestracje wyniosły 32,3 tys. co oznacza wzrost o 16,6 proc. rdr.

 

Popularne są SUVy i crossovery, tracą vany

 

Dynamicznie rośnie segment małych i średnich SUVów i crossoverów. - W I połowie br. ich rejestracje zwiększyły się o 28 proc. po podobnym wzroście rok wcześniej. Modele te zajmują teraz już ponad 29 proc. rynku i zdetronizowały najpopularniejsze do tej pory samochody klasy kompaktowej (segment C), które zajmują niespełna 28 proc. Tracą natomiast na popularności vany (MPV). Małe i średnie o 20 proc. a duże o 17 proc. - zaznaczył prezes PZPM Jakub Faryś. Najwyższy wzrost liczby rejestracji został odnotowany w segmencie samochodów klasy wyższej (segment E) - o 50 proc., oraz w klasie luksusowej (segment F) - o 45 proc.

 

Więcej samochodów osobowych z napędem hybrydowym i elektrycznym

 

O ponad 29 proc. wzrosła liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. Ogólnie zarejestrowano 11 tys. 477 takich aut, w tym 10 tys. 805 aut z napędem hybrydowym - co stanowi wzrost o 26,9 proc., oraz 672 samochody elektryczne - wzrost 79,7 proc. - Warto zauważyć, że wciąż znacznie więcej takich aut kupują klienci instytucjonalni niż prywatni. W ich grupie odnotowano zdecydowanie wyższe tempo wzrostu - 39,5 proc. wobec 2,3 proc. wśród klientów indywidualnych - podkreśla Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

 

Wzrost liczby autobusów

 

Z raportu wynika, że rośnie też liczba rejestracji w segmencie autobusów i autokarów. Liczba rejestracji nowych autobusów wzrosła o 23,4 proc. i wyniosła 1423 sztuki. Do wzrostu całej grupy przyczyniły się autobusy miejskie - zauważa się w raporcie. Odnotowano także wzrost w segmencie samochodów dostawczych (o masie do 3,5 tony), których zarejestrowano 32,4 tys., czyli o niemal 10 proc. więcej. Rynek nowych przyczep i naczep zwiększył się o blisko 15 proc. - w pierwszej połowie 2018 r. zarejestrowano ich 13,9 tys. sztuk.

 

- Rosnąca liczba rejestracji pojazdów użytkowych, to znak, że rozwija się gospodarka. Dodatkowo przed wyborami samorządowymi miasta zintensyfikowały wymianę autobusów, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście liczby rejestracji autobusów miejskich - ocenił Faryś.

 

Raport obejmuje również produkcję fabryk motoryzacyjnych, ulokowanych w Polsce. Wypracowały one wynik niż rok wcześniej. Produkcja sprzedana wyniosła 79,3 mld zł i była większa o 2,5 proc. rdr. Z taśm montażowych zjechało więcej samochodów dostawczych i ciężarowych - wzrost o 17,7 proc. rdr - oraz autobusów - 13,2 proc. rdr, ale mniej samochodów osobowych - spadek o 13,6 proc. rdr. Razem wyprodukowano 362,1 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza spadek o 6,7 proc. rdr.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie