Będą nowe partytury hymnu Polski, a orzeł przejdzie "lifting". Szczegóły zmian w symbolice narodowej

Polska
Będą nowe partytury hymnu Polski, a orzeł przejdzie "lifting". Szczegóły zmian w symbolice narodowej
WikimediaCommons/Mateusz War./CC BY-SA 3.0

Rząd skoryguje wizerunek orła, stworzy też nowe partytury hymnu - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Nad Pałacem Prezydenckim zamiast biało-czerwonej flagi ma powiewać Chorągiew Rzeczpospolitej. "To prostokątny czerwony płat z wizerunkiem orła w obramowaniu wężyka generalskiego" - czytamy w dzienniku. To tylko część zmian, które resort kultury wprowadzi w symbolice narodowej.

Gazeta dodaje, że nad przywróceniem chorągwi pracowali już wcześniej senatorowie. Później prace wstrzymano z powodu kompleksowych zmian w symbolice narodowej, powstających w resorcie kultury.

 

"Rzeczpospolita" podkreśla, że już wiadomo, czego będą one dotyczyć. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się opis powstającego w ministerstwie projektu ustawy o symbolach państwowych RP. Ma zastąpić obecną ustawę, rodem z PRL. Jednym z jej elementów ma być właśnie przywrócenie Chorągwi Rzeczpospolitej.

 

Orzeł po nowemu

 

Jak pisze "Rzeczpospolita", ministerstwo planuje też stworzyć wizerunki orła w kilku wersjach. Oprócz podstawowej powstaną też jedno- i dwubarwne. Załączniki będą miały formę cyfrową, a dzięki zastosowaniu grafiki wektorowej będzie można łatwo ich użyć w dowolnej wielkości.

 

"Przy okazji orzeł nie uniknie niewielkiego liftingu. W jego koronie pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy" - pisze "Rz".

 

Możliwa inna tonacja

 

Resort chce również przedstawić nowe partytury i nagrania Mazurka Dąbrowskiego.

 

"W obecnej ustawie są tylko zapisy na głos, fortepian i głos z fortepianem. Czy pojawią się partytury na orkiestrę? Czy obecna tonacja F-dur zostanie zastąpiona inną, wygodniejszą dla wykonawców? Tego z opisu w wykazie prac legislacyjnych nie da się wywnioskować" - podsumowuje "Rz".

 

PAP, "Rzeczpospolita"

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie