Krzyż może wrócić na godło, a flaga zmienić kolory. Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy

Polska
Krzyż może wrócić na godło, a flaga zmienić kolory. Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy
Polsat News

Orzeł ma mieć koronę z krzyżem, a flaga inne odcienie. Ustawa dotycząca symboli narodowych ma być gotowa w przyszłym roku, na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pracuje nad nią Ministerstwo Kultury i Komisja Heraldyczna działająca przy MSWiA - informuje "Rzeczpospolita". Krzyż z godła został usunięty w 1927 r.

Szczegóły projektu zmian nie są na razie znane. Ministerstwo potwierdza jedynie, że prace trwają. Dziennik "Rzeczpospolita" dowiedział się nieoficjalnych, że regulacji poddany ma zostać między innymi kolor flagi. Najprawdopodobniej wrócimy do tradycji międzywojennej, a na naszej fladze zobaczymy karmazyn i cynober.

 

Godło w grafice wektorowej


Godło ma zostać zapisane w grafice wektorowej, co ułatwi jego powielanie technikami cyfrowymi i obróbkę drukarską.


- Obowiązującym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. W dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić - wyjaśnia grafik Andrzej Ludwik Włoszczyński, zajmujący się problematyką symboli narodowych.


Zmienić ma się przy tej okazji wygląd orła. Zmodyfikowana może zostać korona, w której obecnie brakuje prześwitów, co heraldycy uważają za błąd. Niewykluczone, że w koronie pojawi się krzyż, ale tutaj nie ma jeszcze ostatecznej decyzji - eksperci ministerstwa nie chcą wywoływać niepotrzebnych kontrowersji.

 

Krzyż z godła zniknął w 1927 r.

 

Krzyż zdobił koronę orła w godle II Rzeczpospolitej, ale jedynie do 1927 r. Usunięto go godła państwowego z dekretem prezydenta z dnia 13 grudnia 1927 r. 

 

Pomysł, by krzyż wrócił na godło powrócił w 1956 r. za sprawą Augusta Zaleskiego, prezydenta RP na uchodźstwie. 8 grudnia 1956 r. rząd londyński dokonał zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach oraz o oznakach, chorągwiach i pieczątkach przez umieszczenie krzyża na koronie Białego Orła.

 

Rzeczpospolita, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie