USA nakłada sankcje na tureckich ministrów

Świat
USA nakłada sankcje na tureckich ministrów
EPA/Bax Lindhardt

W związku z przetrzymywaniem w areszcie pastora Andrew Brunsona USA nałożą sankcje na dwóch tureckich ministrów. Ankara oskarża pastora o terroryzm. "Niesprawiedliwe przetrzymywanie pastora Brunsona i stałe prześladowanie go przez tureckie władze jest po prostu nie do zaakceptowania" - napisał w oświadczeniu amerykański minister finansów Steven Mnuchin.

Sankcję dotkną  ministra sprawiedliwości Abdulhamita Gula i ministra spraw wewnętrznych - Suleymana Soylu.  Biały Dom podkreślił, że prezydent Donald Trump wielokrotnie rozmawiał o uwolnieniu amerykańskiego pastora z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. 

 

Wcześniej w środę Erdogan oświadczył, że "język gróźb", jakim posługują się Stany Zjednoczone, nikomu nie pomoże, a Ankara nie będzie szła na kompromisy w sprawie niezawisłości sądownictwa, i podkreślił, że uwagi z USA podparte "ewangelikalną, syjonistyczną mentalnością" są nie do zaakceptowania.

 

Pastor Andrew Brunson w październiku 2016 roku został aresztowany w Turcji, gdzie mieszka od 20 lat; jest oskarżony o terroryzm oraz szpiegostwo. Jego proces trwa od kwietnia. W ubiegłym tygodniu sąd turecki podjął decyzję o zamianie amerykańskiemu duchownemu aresztu tymczasowego na areszt domowy, jednak wniosek o uchylenie również tego środka został oddalony.

 

Władze USA od dawna domagają się uwolnienia Brunsona. W ubiegłym tygodniu Trump zagroził, że jeśli Turcja nie spełni żądania i nie uwolni pastora, USA nałożą na nią "szerokie sankcje".

 

Również wiceprezydent Mike Pence zagroził, że USA nałożą na Ankarę restrykcje, jeśli nie uwolni pastora. Zwracając się do Erdogana i jego rządu, Pence - jak powiedział - "przekazał wiadomość prezydenta Stanów Zjednoczonych: uwolnijcie pastora Andrew Brunsona lub przygotujcie się na konsekwencje".

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie