Pastor oskarżony o terroryzm w Turcji. Trump: on nie zrobił nic złego

Świat
Pastor oskarżony o terroryzm w Turcji. Trump: on nie zrobił nic złego
PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Sąd w Turcji zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym oskarżonego o terroryzm amerykańskiego pastora Andrew Brunsona. Wcześniej zadecydowano, że na czas procesu ma on pozostać w areszcie; o jego uwolnienie apelował prezydent USA Donald Trump.

W ubiegłym tygodniu turecki sąd zdecydował, że amerykański duchowny - którego sprawa wywołała napięcie na linii Ankara-Waszyngton - ma pozostać w areszcie.

 

Trump zaapelował do Erdogana

 

W reakcji Trump wezwał prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do uwolnienia Brunsona. - On nie zrobił nic złego - argumentował amerykański przywódca na Twitterze.

 

Według agencji Anatolia w środę sąd zamienił zastosowane wobec Brunsona tymczasowe aresztowanie na areszt domowy. Nie poinformowano jednak, czy decyzja została już wykonana.

 

Na razie nie udało się uzyskać potwierdzenia od adwokata duchownego.

 

Grozi mu 35 lat pozbawienia wolności

 

Pochodzącego z Karoliny Północnej i żyjącego w Turcji od ponad 20 lat duchownego aresztowano w październiku 2016 roku, a jego proces rozpoczął się w kwietniu br. Brunson został oskarżony o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, obwinianym przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 r.

 

Pastor, który założył w Izmirze protestancki Kościół Zmartwychwstania, stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek działaniu na szkodę państwa tureckiego. Grozi mu 35 lat pozbawienia wolności.

 

W ubiegłym roku Erdogan zaproponował USA wymianę Brunsona na Gulena, który od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA; Waszyngton jednak odrzucił tę propozycję. Po ujawnieniu w Turcji wielkiego skandalu korupcyjnego w 2013 roku Gulen jest oskarżany o próby zdalnego zorganizowania tzw. struktur równoległych, nazywanych przez władze organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO).

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze