Sędziowie z "Iustitii" kandydują do Sądu Najwyższego wbrew stanowisku władz Stowarzyszenia

Polska
Sędziowie z "Iustitii" kandydują do Sądu Najwyższego wbrew stanowisku władz Stowarzyszenia
Polsat News

Dwaj sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ubiegają się o stanowiska w Sądzie Najwyższym. Władze stowarzyszenia zapowiadają, że ocenią stanowisko sędziów po zakończeniu całej procedury. W wydanym wcześniej oświadczeniu stwierdziły, że procedura konkursowa do SN jest nieważna. "Iustitia" apelowała też do sędziów, by nie zgłaszali swoich kandydatur.

O stanowiska w Sądzie Najwyższym ubiegają się: wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek (do Izby Karnej) i komisarz warszawskiego oddziału "Iustitii", sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Arkadiusz Tomczak (do Izby Dyscyplinarnej).

 

"Iustitia": konkurs do SN jest nieważny

 

- Będziemy oceniać wszystkich sędziów, którzy biorą udział w tej procedurze, po jej zakończeniu - powiedział w środę rzecznik prasowy SSP "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński, i dodał że stowarzyszenie wydało stanowisko w tej sprawie

 

Pytany, czy oznacza to, że stowarzyszenie popiera swoich członków kandydujących do SN, rzecznik stwierdził: "W tej chwili nie wypowiadamy się co do poparcia kogokolwiek w tym konkursie, będziemy oceniać postawę sędziów po zakończeniu całej procedury".

 

Sędzia Przymusiński poinformował, że stanowisko w tej sprawie, dotyczące konkursu, zamieszczono na stronie "Iustitii": "Zgodnie stwierdzamy, że procedura konkursowa do Sądu Najwyższego jest nieważna. Będziemy wspierać tych, którzy będą kwestionować status organu pełniącego funkcję Krajowej Rady Sądownictwa i ważność konkursu".

 

Jak poinformowało w środę Biuro KRS, do środy po południu do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 91 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 68 kandydatur, w Izbie Cywilnej - 32, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

 

44 wakaty w Sądzie Najwyższym

 

24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne blisko 90 kandydatur wpłynęło od zawodów prawniczych: adwokatów (34), radców prawnych (45) i notariuszy (10 zgłoszeń). Zgłosiło się także 22 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 13 prokuratorów.

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

 

Jak wskazano w obwieszczeniu, do objęcia jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej - 16 stanowisk.

 

Termin na zgłoszenie kandydatur upływał 29 lipca, ale z powodu przypadającej w tym dniu niedzieli kandydatury przyjmowano do poniedziałku 30 lipca. Część zgłoszeń może także wpłynąć pocztą.

 

 

 

PAP

las/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie