Żurek: rozliczymy sędziów z KRS za zamach na państwo. Mitera: nie czuję się zamachowcem

Polska

Były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek stwierdził w programie "Tak czy Nie", że wszyscy, którzy zgłosili swoje kandydatury do KRS na sędziów Sądu Najwyższego zostaną w przyszłości rozliczeni "za zamach na państwo". - Nie czuję się zamachowcem, istnieje coś takiego, jak domniemanie konstytucyjności - odpowiedział mu sędzia Maciej Mitera (rzecznik prasowy KRS).

- Ja nie będę dziś przesądzał, czy będzie specjalna ustawa, która ma przywrócić ład konstytucyjny w Polsce, czy będą indywidualne procesy. Ja uważam, że te osoby powinny mieć zachowane prawo do obrony, powinny mieć wszystkie gwarancje procesowe, ale ja nie mam wątpliwości, że tam mogą być kary bardzo surowe, bo dla mnie to jest zamach na państwo, zamach na trójpodział władzy - powiedział Żurek.

 

Do wtorku po południu do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 185 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego - poinformowało Biuro KRS. Najwięcej - 85 kandydatur - wpłynęło na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej SN.

 

- Pan sędzia był łaskaw zauważyć, że tym rozliczeniom będą podlegać sędziowie, którzy zgłosili swoje kandydatury, chciałbym zapytać dlaczego tylko sędziowie, tam są również notariusze, adwokaci, prokuratorzy, osoby ze stopniami naukowymi i tytułami profesorskimi. No dlaczego nie oni, tylko sędziowie? - pytał swojego rozmówcę sędzia Mitera.

 

"Jestem spokojny o swój los"

 

- Jestem pewien, że będą odpowiadały wszystkie inne osoby, tylko każdy będzie miał swoją podstawę do tej odpowiedzialności - stwierdził Żurek.

 

Mitera powiedział, że jest spokojny o swój los. - Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje i jeżeli organ do tego powołany stwierdziłby niekonstytucyjność, to ja to szanuję, podporządkuję się. Natomiast - z całym szacunkiem do pana Żurka, czy innych autorytetów - jeśli ktoś mówi, co jest konstytucyjne a co nie, to nie jest podstawa, żeby rozliczać mnie, czy kogokolwiek - podkreślił Mitera.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie