Szef MSWiA chce wyjaśnień ws. zakazu oflagowania wozów strażackich i remiz

Polska
Szef MSWiA chce wyjaśnień ws. zakazu oflagowania wozów strażackich i remiz
PAP/Lech Muszyński

Poprosiłem w trybie pilnym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o przedstawienie mi informacji na temat zakazu oflagowania remiz i wozów strażackich przez związki zawodowe. Jest dla mnie oczywistym, iż strona społeczna ma pełne prawo do protestów” - napisał na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.

Chodzi o pismo zastępcy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, które tydzień temu otrzymali komendanci wojewódzcy. Związki zawodowe miały zinterpretować je w ten sposób, że Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nakazuje im zdjęcie z pojazdów i budynków straży pożarnej flag i banerów, które zwieszono w ramach akcji protestacyjnej.

 

"Strażacy, jak inne służby, mają prawo protestować"

 

W reakcji na tę informację minister Brudziński poprosił komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego o wyjaśnienia. Minister podkreślił, że nie ma mowy o zabranianiu strażakom umieszczania flag związkowych na budynkach i pojazdach PSP. - Strażacy - tak samo jak inne służby mundurowe, mają prawo do wyrażania swoich postulatów w akcji protestacyjnej - poinformował Brudziński przez swoje biuro prasowe.

 

"Z informacji przekazanej przez komendanta głównego PSP wynika, że pismo dotyczyło jedynie właściwego, zgodnego z przepisami eksponowania flag na budynkach i pojazdach PSP. Chodziło zwłaszcza o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Flagi na pojazdach muszą być zawsze przymocowane w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego i samych strażaków" - przekazał Wydział Prasowy MSWiA.

 

Brak porozumienia z MSWiA. Protest trwa

 

Strażacy oflagowali się w połowie lipca w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną służb mundurowych, reprezentowanych przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, a więc policję, Służbę Więzienną, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Celno-Skarbową.

 

- Decyzja ta jest podyktowana brakiem podpisania z ministrem spraw wewnętrznych i administracji porozumienia, które gwarantuje realizację żądań skierowanych przez Federację do pana ministra 12 marca 2018 roku - powiedział przewodniczący FZZSM Marcin Kolasa przed rozpoczęciem akcji. Zaznaczył wtedy, że Rada Federacji zarekomendowała funkcjonariuszom przede wszystkim oflagowanie jednostek, a także "stosowanie pouczeń w związku z ujawnieniem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne".

 

PAP, polsatnews.pl

 

pez/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze