"Nie możemy się poddawać". Ojciec prezydenta zaproponował nowy termin referendum ws. konstytucji

Polska
"Nie możemy się poddawać". Ojciec prezydenta zaproponował nowy termin referendum ws. konstytucji
YouTube/Biuro Prasowe UMWM

- Musimy dać głos obywatelom. Byłem i jestem za tym referendum - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Jan Tadeusz Duda. Po tym, jak Senat nie zgodził się na przeprowadzenie referendum ws. konstytucji w dniach 10-11 listopada, ojciec głowy państwa zaproponował inny możliwy termin. - Może 3 maja to byłaby dobra data - dodał.

W środę Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada. Z 63-osobowego klubu PiS w głosowaniu wzięło udział 59 senatorów - 9 było za wnioskiem prezydenta, nikt nie był przeciw, 50 senatorów wstrzymało się od głosu.

 

Decyzji senatorów nie poparł m.in. Paweł Kukiz, który w emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych zarzucił PiS i PO m.in. bycie przeciw demokracji i "zwykłym ludziom".

 

"Syn i tak odniósł sukces"

 

Za referendum był także ojciec prezydenta, prof. Jan Tadeusz Duda. Radny sejmiku woj. małopolskiego powiedział w rozmowie z "Super Expressem", że "musimy dać głos obywatelom".

 

- Mój syn i tak odniósł sukces, wprowadzając do debaty ten temat. Ale trzeba iść dalej - dodał.

 

"Mamy wtedy święto"

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek w TVP, że o braku poparcia pomysłu referendum "zdecydował termin, który został uznany za trudny". - Sam pomysł, idea prezydenta dot. referendum jest słuszna i będziemy do tej sprawy wracać - dodał prezes partii rządzącej.

 

Prof. Duda zaproponował w rozmowie z dziennikiem alternatywny termin. - Może 3 maja to byłaby dobra data, mamy wtedy święto. Wierzę, że uda się jeszcze przeprowadzić referendum konstytucyjne, w końcu mamy do 2023 roku obchody niepodległości - powiedział.

 

"To prawo obywateli"

 

Ojciec prezydenta przekonywał, że "nie można się poddawać". 

 

- Oczywiście, że szkoda, iż nie będzie referendum teraz na 11 listopada. To byłoby piękne. Ale obywatele muszą się wypowiedzieć, to ich prawo - dodał.

 

se.pl, polsatnews.pl

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie