5 tys. narodzin dzieci w Polsce zgłoszono przez internet

Polska
5 tys. narodzin dzieci w Polsce zgłoszono przez internet
PAP/Bartłomiej Zborowski

Do tej pory drogą elektroniczną zostało zgłoszonych ponad 5 tys. narodzin dzieci - powiedział w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Szef resortu zdrowia poinformował, że do tej pory wystawiono blisko 4 tys. e-recept.

Bardzo nas cieszy, że ta usługa jest tak chętnie wykorzystywana przez Polaków, przez rodziców - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski mówiąc o możliwości zgłaszania narodzin dzieci drogą elektroniczną. Dodał, że do tej pory zarejestrowano w ten sposób ponad 5 962 dzieci, co stanowi ok. 10 proc. wszystkich zgłaszanych dzieci.

 

Zaznaczył, że jest to lepszy wynik niż szacowano. Według niego, obecna dzienna liczba zgłoszeń wynosi średnio ok. 130-140 dzieci, zaś dotychczasowy rekord dzienny to 196 zgłoszonych narodzin.

 

Zagórski podkreślił, usługa ułatwia młodym rodzicom zgłoszenie dziecka do urzędu oraz jest jedną z pierwszych kompleksowych usług elektronicznych oferowanych przez państwo.

 

- Te prawie 6 tys. to jest bardzo dobry wynik, ale chcielibyśmy, żeby było więcej, chcielibyśmy żeby jeszcze więcej Polaków z tego korzystało - powiedział. Zapowiedział, że MC chce, aby przez internet można składać też wnioski w programie "Dobry start" i "500+".

 

 

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował natomiast, że bardzo dobrze działa również inna usługa elektroniczna - e-recepta. Podał, że do tej pory wypełniono już blisko 4 tys. takich recept, z czego ok. 1 tys. wypisał jeden lekarz, zaś ponad połowa została zrealizowana przez osoby starsze. Dodał, że ministerstwo zdrowia rozszerza pilotażowy program e-recept o kolejna dwa miasta, m.in. o Polanicę Zdrój.

 

- Mamy nadzieję, że ta e-recepta się rozszerzy, bo jest to kwestia bezpieczeństwa pacjenta - powiedział Szumowski. Jak dodał chodzi m.in. o możliwość poprawnego odczytania recepty. - Coś o tym wiem jak lekarze piszą, no a tutaj wszystko mamy nie tylko, że wyraźnie napisane, to jeszcze do tego można to sprawdzić w różnych systemach informatycznych czy te leki nie mają ze sobą interakcji, farmaceuta widzi to jeszcze kolejny raz - podkreślił Szumowski.

 

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie