Leki na receptę z dowozem do domu. Nowy pomysł resortu zdrowia

Technologie
Leki na receptę z dowozem do domu. Nowy pomysł resortu zdrowia
pixabay/Pexels

Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły kupować przez internet leki wystawiane na receptę. Zakłada to nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami w środę, że będzie to możliwe tylko w przypadku przepisania przez lekarza lub pielęgniarkę leku na e-receptę. "W ten sposób wychodzimy naprzeciw problemom osób niepełnosprawnych" - powiedział. Wskazał, że osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności nie będą musiały udawać się do apteki. Zamówią lek na receptę przez internet, a kurier dostarczy go im do domu. Podkreślił, że zgodnie z przepisami, realizacja e-recepty przez internet będzie możliwa tylko w aptekach w Polsce.

 

"Można łatwo sprawdzić ile leków przepisuje lekarz"

 

Cieszyński odpowiadając na obawy wyrażane przez środowiska aptekarskie, że sprzedaż internetowa leków niesie wiele zagrożeń, w tym m.in. związanych z wywozem leków za granicę wskazał, że dzięki systemowi obsługującemu e-recepty wszystkie dane związane z zakupem leków są dostępne.

 

- Można łatwo sprawdzić, jaki lekarz przepisuje ile leków, która apteka sprzedaje duże ilości lekarstw jednej osobie itd. - powiedział.

 

Wiceminister zdrowia zapewnił, że sprawy związane z dystrybucją, przewożeniem i przechowywaniem leków będą uregulowane przez rozporządzenia.

 

Cieszyński pytany dlaczego system sprzedaży leków na e-recepty nie zostanie rozszerzony na wszystkich pacjentów, odpowiedział, że obecny system nie jest przygotowany na taką zmianę.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie