Zbliża się fala ekstremalnych upałów. IMGW i MSWiA ostrzegają przed wysokimi temperaturami

Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Oprócz tego dla siedmiu województw wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Przed falą upałów ostrzega również resort spraw wewnętrznych i administracji. Apeluje o rozsądek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Dla woj. opolskiego i dolnośląskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Oprócz tego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla siedmiu województw, głównie na południu kraju.

 

Temperatury sięgną 32 st. C


W trzech województwach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia przed upałem - zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim - temperatury maksymalne w dzień mają wynieść od 29 do 32 stopni, a w kujawsko-pomorskim nawet od 30 do 32 stopni.  W woj. pomorskim i łódzkim temperatury maksymalne w dzień mają wynieść od 29 do 31 stopni W nocy w województwach objętych ostrzeżeniami temperatura wyniesie od 17 do 21 stopni.

 

Oprócz tego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: opolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego oraz dla południowej części woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

 

 

Nie wolno zapominać o dzieciach


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

 

RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. 

 

MSWiA: koncentracja jest osłabiona 

 

"W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku" - przypomina MSWiA w swoim komunikacie.

  

Resort apeluje o rozwagę: "Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe".

 

Poniżej przedstawiamy szczegółową prognozę pogody:

 


PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie